Thomas Bach Jensen
Tirsdag den 13. og onsdag den 14. oktober har det tyske hannoveranerforbunds avlsledelse for springheste har besigtiget 99 unghingste, hvilket har resulteret i 42 individer udtaget til hingstekåringen for springhinste, som vinder sted i Niedersachsenhalle i Verden den 26.-28. november.
Blandt de 42 hingste, der faldt i dommernes smag, er fire registreret i det hollandske KWPN-forbund, 29 er registreret i hannoveranerforbundet, men de resterende ti er registreret i forskellige tyske avlsforbund.
Den franskavlede Catoki-søn Ermitage Kalone tegner sig for flest afkom i kåringskollektionen, i det fire af hans sønner blev udtaget. Med tre sønnet udtaget til kåringen er Chacco-Blue-sønnen Chaccothage Blue PS og hannoveranerhingsten Diathletico e. Diacontinus. Hingstene Chaloubino PS, Cornet Obolensky og Esmeraldo har alle fået udtaget to sønner til kåringen.
Det er imidlertid forbundets hingstekåring for dressurhingste, der første afvikles, nemlig i dagene den 20.-21. november. Fra i morgen den 17. oktober starter forbesigtigelsen af dressurhingste, der tæller flere danskavlede unghingste efter bl.a. Hesselhøj Donkey Boy og Highfive Fuglsang.
Katalog over fremstillede hingste.