Årets mestre i springning

22-12-2019 14:53

Annika Knudsen Lorentsen

I de sidste dage af 2019 ser vi hos Ridehesten.com tilbage på de danmarksmestre og medaljevindere der blev kåret i løbet af året. Se her hvem der vandt medaljer ved DM og DRF-mesterskaberne i de forskellige aldersgrupper i ridebanespringning

Copyright Ridehesten.com
Søren Møller Rohde og Todt Un Prince Ask. Foto: Ridehesten.com/Annika Knudsen Lorentsen

Følgende ryttere tog medaljer ved danske mesterskaber i 2019:

DM for senior:
Guld: Søren Møller Rohde med Todt Un Prince Ask
Sølv: Søren Nørgaard Pedersen med Tailormade Sandro Bella
Bronze: Lars Bak Andersen med 3Q Qira

Agria DRF-Mesterskab for ungryttere:
Guld: Christine Thirup Christensen med Vedric
Sølv: Phillippa Wildfang Linde med Jaguar
Bronze: Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z

Agria DRF-Mesterskab for juniorer:
Guld: Theodor Wildfang Just Linde med Salto des Nauves H D C
Sølv: Maria Barnewitz Schou med Seana 2
Bronze: Anna Victoria Weilsby med Quincy

Agria DRF-Mesterskab for children:
Guld: Caroline Hjort med Ramina
Sølv: Josephine Christian Jacobsen med Dakar
Bronze: Karoline Sloth Kjær med C-Colita

Agria DRF-Mesterskab for kat. 1:
Guld: Thilde Strandby Møller med Attyrory Goldstar
Sølv: Linnea Ilsøe Madsen med Zee Tech
Bronze: Emma Ponsaing med Sixmilewater Blaze

Agria DRF-Mesterskab for kat. 2:
Guld: Line Busk Heltborg med Gogo M
Sølv: Silje Frederikke Kristoffersen med Bassy
Bronze: Josephine Christian Jacobsen med Scarletts Billy The Kid

Copyright Ridehesten.com
Selma Hundborg Dresler og Flashy Gold Finch vandt guld ved DM for 3'er ponyer. Foto: Ridehesten.com/Annika Knudsen Lorentsen

Agria DRF-Mesterskab for kat. 3:
Guld: Selma Hundborg Dresler med Flashy Gold Finch
Sølv: Sophie Karoline Emilie Moltke med Lavally Turbo
Bronze: Malou My Sohn Henriksen med Elliot

Agria DRF-Mesterskab for hold:
Guld: Capacity Showjumping Center
Sølv: Cedergaard Sportsrideklub
Bronze: Lykkegaard Sportsrideklub

Agria DRF-Mesterskab for hold pony:
Guld: Stevnstrup Rideklub, bestående af Isabell Victoria Frost Jensen, Silje Frederikke Kristoffersen, Olivia Neergaard og Karoline Sloth Kjær
Sølv: Hillerød Sportsrideklub hold 1, bestående af Line Busk Heltborg, Olivia Høyer Pedersen, Chili Auscher og Freja Høyer Pedersen
Bronze: Hillerød Sportsrideklub hold 3, bestående af Karla Baad Christensen, Camille Hartvig Nielsen, Camille Emilia Gotterup Heissel og Isabel Vang Hvitved

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for senior:
Guld: Linnea Ericsson-Carey med Contenance
Sølv: Gitte Dahl med Conan
Bronze: Søren Møller Rohde med Todt Un Prince Ask

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for ungryttere:
Guld: Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z
Sølv: Alexander Godsk med Cabrio
Bronze: Phillippa Wildfang Linde med Casmann

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for juniorer:
Guld: Laura Baaring Kjærgaard med Caltona
Sølv: Camilla Mortensen med Quidor
Bronze: Mikkeline Gransøe med Billy Haze

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for children:
Guld: Mathilde Baaring Kjærgaard med Baileys BH
Sølv: Ina Melgaard Sletness Møller med Carlisca M
Bronze: Filippa Sand Ibsen med Verlerne Ask

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 1:
Guld: Alma Juhl Grote med Dunlewey Roller
Sølv: Clara Ibh med Mystic Sandy
Bronze: Clara Savas Olsen med Ardara Lady

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 2:
Guld: Freja Høyer Pedersen med Sabrina Fair
Sølv: Josefine Marie Westerskov med Vognmandgårdens To Night
Bronze: Maria Espersen med Maybe Spartacus

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 3:
Guld: Emmelie Aabech med Claughaun Thady
Sølv: Emilia Rebecca Rohde med Tovdal's Anais Anais
Bronze: Olivia Hundborg Dresler med Lakefields Stormy

Læs også

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen