Årets mestre i springning

21-12-2020 15:38

Annika Knudsen Lorentsen

Selvom corona-pandemien har gjort det svært, så lykkedes det i 2020 af afholde alle mesterskaber i springning, og derfor benytter vi dagen til at se tilbage på årets mestre i springning

Copyright Ridehesten.com
Lars Nørgaard Petersen med Bøgegården Gladiola. Foto: Ridehesten.com/Kristine Ulsø Olsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DM for senior:
Guld: Lars Nørgaard Pedersen med Bøgegården Gladiola
Sølv: Andreas Schou med Darc de Lux
Bronze: Adam Sparlund Olesen med Unicorn's Love Me Tender

Agria DRF-Mesterskab for ungryttere:
Guld: Christine Thirup Christensen med Vedric
Sølv: Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z
Bronze: Josephine Bøgh med Van Dejk

Agria DRF-Mesterskab for juniorer:
Guld: Nikoline Dresler med Cascada 33
Sølv: Maria Barnewitz Schou med Seana 2
Bronze: Josefine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition

Agria DRF-Mesterskab for children:
Guld: Filippa Sand Ibsen med Casila
Sølv: Josephine Christian Jacobsen med Dakar
Bronze: Olivia Hundborg Dresler med Uno's Safir

Agria DRF-Mesterskab for kat. 1:
Guld: Clara Savas Olsen med Ardara Lady
Sølv: Freya Strandby Møller med Attyrory Rebel
Bronze: Leonora Sandberg Nielsen med MHS Kilkenny All Star

Copyright Ridehesten.com
Clara Savas Olsen og Ardara Lady. Foto: Ridehesten.com/Annika Knudsen Lorentsen

Agria DRF-Mesterskab for kat. 2:
Guld: Silje Frederikke Kristoffersen med Bassy
Sølv: Karoline Sloth Kjær med Bjerregårds Qlimax
Bronze: Milla Wisti Petersen med Country Express

Agria DRF-Mesterskab for kat. 3:
Guld: Vanessa Warburg med Ronja
Sølv: Emilia Rebecca Rohde med Tovdal's Anais Anais
Bronze: Sophie Karoline Emilie Moltke med Lavally Turbo

Agria DRF-Mesterskab for hold:
Guld: Riders Cup
Sølv: Bækgaardens Sportsrideklub
Bronze: Kongsdal Rideklub

Nyheden fortsætter efter annoncen

Agria DRF-Mesterskab for hold pony:
Guld: Hillerød Rideklub hold 2
Sølv: Kongsdal Rideklub
Bronze: Helsinge Rideklub

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for senior:
Guld: Rikke Haastrup Kristensen med Casira
Sølv: Lars Nørgaard Pedersen med Bøgegården Gladiola
Bronze: Lars Bak Andersen med 3Q Qalisya

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for ungryttere:
Guld: Emmalou Gubi Olsen med Cooper
Sølv: Benedikte Rie Truelsen med Althea Nova Ask
Bronze: Camilla Mortensen med Daranta

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for juniorer:
Guld: Line Busk Heltborg med Gaville
Sølv: Noona Wildfang Linde med I-Caipiroska
Bronze: Maria Barnewitz Schou med Seana 2

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for children:
Guld: Cecilie König med Taarupgaards Rubin
Sølv: Caroline G. Rasmussen med Dortheasmindes Foxy Lady
Bronze: Ina Meldgaard Slettnes Møller med Rilson De l'Abbaye

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 1:
Guld: Lærke Skaaning Ebbesen med Allihies Superstar
Sølv: Frida Munk Lassen med Grantorino
Bronze: Clara Savas Olsen med Ardara Lady

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 2:
Guld: Cecilie König med Dooneens Coolala Boy
Sølv: Karla Baad Christensen med Oleary Spartacus
Bronze: Julie Halskov med Nina Di Belle

Indendørs Agria DRF-Mesterskab for kat. 3:
Guld: Ingrid Christine Laursen med Carabas du Marquais
Sølv: Emilia Rebecca Rohde med Tovdal's Anais Anais
Bronze: Sophia Karoline Emilie Moltke med Lavally Turbo

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen