Thomas Bach Jensen
- Vi vil gerne takke vores kunder for året der gik, den nære kunde kontakt har altid betydet meget for os - det er her igennem vi bliver inspireret til nye produkter og forbedringer. Så vi håber, at der er rigtig mange, der vælger at lægge vejen forbi Låsby i juledagene, så vi får mulighed for at se hinanden i øjnene, og forhåbentlig også at give en rundvisning, fortæller Jørgen Jensen indehaver af Avant Danmark.
Juletid i grønne omgivelser
I det forgangende år har Avant Danmark rullet en lang række produkt nyheder og redskabs forbedringer ud, som de håber, at få lejlighed til at vise frem for de besøgende i dagene mellem jul og nytår.
- Vi vil gerne der er tid til en god snak - og til vi kan fortælle og vise nogen af vores redskabs nyheder frem. Der har været nogle ret skelsættende redskabs forbedringer, som f.eks. vores Strøkasse med båndudkast og kalk-/vandsprederen, men også produkt nyheder som vores nye dansk producerede pumpe, som vi rigtig gerne vil have lov til at vise og fortælle lidt om, siger Jørgen Jensen.
Uden at ville sige for meget, så løfter Jørgen Jensen også sløret for, at der snart kommer endnu flere produkt nyheder, blandt andet i form af en kultivator, der vil kunne monteres på ridebane planeren.
Gør en god handel
I starten af december havde Avant Danmark fornøjelsen af at præsentere deres nye sælger Jannik Pedersen, der fremover vil stå for salget i Låsby. Jørgen Jensen påpeger, at juledagene også er en god mulighed for at møde Jannik - og at gøre en god handel.
- Som en ekstra ting, har vi valgt at runde året af ved, at holde udsalg i vores brugt afdeling, hvor man kan spare helt op til 20 procent på vores brugte maskiner og redskaber. Så der er jo også en økonomisk gevinst ved at kigge forbi Låsby, fortæller Jørgen Jensen.
Der er helt op til 20 procent at hente på de brugte maskiner og redskaber, der står i Låsby. Avant Danmark fortæller, at det ikke er muligt at reservere maskiner eller redskaber på forhånd, men at der handles efter først til mølle princippet.
Tid og sted
Det er alle, der er velkomne i dagene mellem jul og nytår - og Avant Danmark lover, at der også er tænkt på lidt søde sager og julehygge til børnene.
- Ofte har vi alle sammen travlt i hverdagene, så jeg håber at folk vil tage sig tid til at komme bruge lidt tid sammen med os i de grønne omgivelser, slutter Jørgen Jensen.
Så tag din kollega, kone eller nabo under armen, og kig forbi Låsby.
/Pressemeddelelse.
Avant Danmark holder åbent den 28., 29. og 30. december fra kl. 08:00 til 16:00 på deres adresse Aarhusvej 12, 8670 Låsby.
Traditionen tro afholdes AvanTek i Låsby igen år, hvor der er store rabatter på brugthallen at finde. Igen i år afholdes det mellem jul og nytår d. 28. og 29. december 2019 kl. 10:00-16:00
AVANT Danmark inviterer traditionen tro til AvanTek 2018, og der vil som altid være julehygge og en masse gode tilbud i deres showroom i Låsby
Traditionen tro afholder Avant Danmark det årlige AvanTek i slutningen af december
Købelovens forbrugerafsnit har i utallige sager skabt store økonomiske problemer for de danske avlere, når de har solgt heste til private. Nu giver et nyt EU-direktiv mulighed for at undtage handel med levende dyr fra købelovens forbrugerafsnit. Det bakker SEGES Heste og Landsudvalget for Heste fuldt op omkring, men Den Danske Dyrlægeforening går imod en årelang kamp for at ændre købeloven
South-West Jolene er navnet på det føl, som kom til verden hos Laisbo Hors'es den 12. februar. Det er stadig tidligt på året, men flere små føl er allerede født, og det charmerende hoppeføl er et af de føl, som har fået en god start på livet på trods af vinterkulde
Rideforbundet meddeler nu, at det kan lade sig gøre for landets bedste springryttere igen at ride stævne, da de i følge kulturministeriets bekendtgørelse er undtaget forsamlingsforbuddet. Det gælder dog i første omgang kun springryttere, som har rytterkategorisering 6 og som er minimum 22 år
En stor hestemand er gået bort. Tidligere auktionarius og avler i Dansk Varmblod, dommer i Dansk Oldenborg Avl mv., Søren Hove Nielsen døde natten til lørdag
To dressurhingste gik i går søndag den 21. februar den afsluttende prøve ved Dansk Varmblods ekstraordinære 35-dages test på Tørring Ridecenter, hvor begge hingste opnåede over 800 point
Hvis du overholder forsamlingsforbuddet på 25 personer, så er det igen muligt at afholde udendørs stævner og afvikle undervisning udendørs. Læs de nye retningslinjer her
Familien du Plessis de Richelieu avler palominoheste, men det er ikke kun den gyldne farve, der er vigtig. Visionen er også at avle ridelige og velgående heste, der kan begå sig i sporten på højt niveau
I år starter livet som ridehest for Saga og Safran, der begge fylder tre år. Og jeg har gjort mig rigtig mange tanker og overvejelser omkring det. Ikke mindst fordi, jeg jævnligt kender eller hører om heste, der er blevet presset alt for meget i deres unge år – og som for nogles vedkommende ender med aldrig at blive rideheste, mens andre skal ”rettes op”
Søndag måtte arrangørerne af det internationale stævne i Valencia aflyse flere klasser, efter at flere heste var blevet syge med hvad der menes at være et udbrud af herpesvirus 1
Den tyske topdressurrytter Helen Langehanenberg har i samråd med ejerne af den 19-årige hannoveranerhingst Damsey, spontant besluttet af hingsten skal pensioneres efter lørdagens Grand Prix kür ved det internationale CDI5* stævne i Doha