Danskere til internationale stævner i uge 14

05-04-2018 09:58

Camilla Tiefensee Schrøder

Rigtig mange springryttere er af sted rundt omkring i hele Europa, mens det for dressurens vedkommende hovedsageligt gælder CDI Zeeland Outdoor i Holland. Og så er en enkelt dansk militaryrytter til start i polske Strzegom

Copyright Ridehesten.com
Karen Møller Rohde og Fendi Ask er til start i CSI2* i Holland denne uge.
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR
CDI Zeeland Outdoor, Nieuw en Sint Joosland, Holland, 4.-8.  april
CDI3*
Nanna Skodborg Merrald/Goerklintgaards Quater Boy
Ulrik Moelgaard/Michigan
CDIU25
Nanna Skodborg Merrald/Saadan Que
CDIY:
Caroline T. Elsner/Alskenz Firfod
Josefine Hoffmann/Hoennerups Driver
Laura Hviid/Denzel
Victoria Kuusisto Pedersen/ Langkjærgaard's Donna Fetti
Karoline Rohmann/Jakas Don Louvre
CDIJ
Sara Aagaard Hyrm/Skovborgs Romadinov
Ditte Kvistgaard/Divina
Anna Maarbjerg Piechnik/Kirks DIbsi
CDIP
Elisabeth Cecilie Bonefeld-Dahl/Gambys Hanneken We
Helena Katrine Ejlersen/Mini Cooper 5
Mathilde Kalstrup Jensen/Cake Royal
Line Hardt Lyngsoe/Bouwershof Conair
Liva Addy Guldager Nielsen/D'artagnan 187
Dagmar Sofie Oxlund/Campari W We

Segovia, Spanien,  5.- 8. april
CDIY
Maria Dahl-Bruun/Volstrupgaards Cassiopeia

SPRINGNING

Toscana Tour, Arezzo, Italien,  2.-8. april
CSI4*
Sofie Yderstræde Bucka/La Belle, Ellely's Quality, El Ninjo Van De Kwade Heyde
Emil Hallundbæk/Uno's Safier, Dazermie, Chalisco, Cabanus, Cargranda, Allstar
Clara Hallundbæk/Quimono De La Roque, Jasmin Af Hagalund, Hh Best Buy, Dakar, Charinta
CSI1*
Marianne Hallundbæk/Chester 241, Bel Star
CSIYH1*
Emil Hallundbæk/Conthagranda Ps, Conthicosse Ps

Nyheden fortsætter efter annoncen

GPA Jump Festival, Cagnes-Sur-Mer, Frankrig, 3.-8. april
CSI3*
Gitte Dahl/Jambalaya Kilen, Conan
Kasper H. Hansen/Jemousin Van Den Dael, Forfour De L Orangerie B, Cruz, Balou
Anne Kristine Truelsen/Bellevue, Cosma Shiva S
Benedikte Rie Truelsen/Kouffa, Cassina Z
Helena Skare Viller/Atlantico 0012, Edesa's Chillando Blue
CSI1*
Josefine Folman Bach/Great Gaby, Capacity Royal
Julie Voldgaard Hansen/Armstrong
Signe Voldgaard Hansen/Lucil E
Helena Skare Viller/Spindborgs Luxsus
CSIYH1*
Kasper H. Hansen/Comme Il Faut Plus
Julie Voldgaard Hansen/Carantina
CSIL1*
Mathilde Christine Toyberg/Fiona Ask, Catwoman Xs, Althea Nova Ask
Anne Kristine Truelsen/Conny P
Benedikte Rie Truelsen/Calimero

Peelbergen, Kronenberg, Holland, 5.-8. april
CSI2*
Zascha Nygaard Andreasen/Grand Coeur 39, Chameur 137
Søren Pedersen/Tailormade Chacladine, Tailormade Chaloubet, Tailormade DIarado's Boy
Karen Moeller Rohde/Quarz Ask, Fendi Ask
Ida Bech Lange/Jokinal
Søren Møller Rohde/Laramy Ask, CI CI Senjor Ask, Velerne Ask, Todt Un Prince Ask
Louise Stenvang/Harmonie, Bruunholms Cadeau
Pernille Tribler/Alfina 3
CSI1*
Zascha Nygaard Andreasen/Cengolda, Casaletta 2
Søren Pedersen/Tailormade Contou
Karen Møller Rohde/Valerie Ask
CSIYH1*
Søren Pedersen/Tailormade DIarca Ps
Karen Møller Rohde/Hait Ask, Frontier Ask
Søren Møller Rohde/Humberto Ask, Cyrano Ask
Pernille TriblerLenox W, Cappucino Pr, Dialensky

Sentowerpark, Opglabbeek, Belgien, 5.-8. april
CSIOY
Karoline Vistesen Graversen/Sir Edvard, Libertina
Anne Katrine Kolborg Johansen/Abildgaards Sonate
Konstantin Deeken Künnemann/Ak's Crowney
Christina Nielsen/Lambert Ask, Griffin 16, Favorit-l
Jessica Toelstang/Luigi, Disco Lady, Bjerglunds Campari
Astrid Lund Wisholm/Filandi, Codiac
CSIOJ
Christine Thirup Christensen/Vedric, Lui Viton, Afghan
Pernille Harritslev Dam Christoffersen/Luciana 94
Hanna-Sofie Dahle/Toftegårdens Indi-go
Nikoline Dresler/Olympia, Chocalarto
Alexander Godsk/Cabrio, Bukata
Isabel Vang Hvitved/Just Kidding Ii, Doon Laddie
Laura Baaring Kjaergaard/Cloi, Freestyle 39
Phillippa W. Linde/Jaguar, I Caipiroska, Casmann 2
Theodor Linde/Salto Des Nauves H D C, Grand Cru Van Paemel, Fafira W
Josefine Sandgaard Mørup/Qualitive, De Semilly Edition
CSIOCh
Caroline Knudsen/Tm Belladonna
Noona Wildfang Linde/Chelino 3
CSIOP
Laura Baaring Kjaergaard/Vie'nka Du Lavandin
Maria Noerregaard Langhoff/Pepper Ann 7, Nikolina
Noona Wildfang Linde/Bel Air
Josefine Sandgaard Mørup/Bebo Com, Kantje's Valentijn
Anna Sofie Tørnæs/Strattonstown Nearly Gone, Kalypso Skovgaard

Zangersheide, Lanaken, Belgien, 5.-8. april
CSI3*
Michael Aabo/Caprice De Dieu, Hermes T, Its The Senator 111, Lazio
Torben Frandsen/Quirock, Lacmus, Highrise, Cybertop, Concordia 46
Cathrine Møller/Tm Balypso, Silvaner D C
Kathrine Nielsen/Pontiac Nørgaard
Christian Pedersen/Zahr Alfarvad Z, Lester Z, Diana M Z
Kristian Skovrider/Zocker 19, Lykkehoejs Cassander, Hero, Cevin
CSI1*
Celina Aabo/Catwalk
Christian Pedersen/Dame Noire Van Overis Z
Thit Bibi L. Roed/Spirit, Almiro 14
Philip Wendelboe/Bonita 449
Michael Aabo/Hermes T, Grand Breaker V & V, Carla Maria, Casino Royal, Cayman 33
CSIYH1*
Christian Pedersen/Athena Alfarvad Z
CSIU25-A
Christina Henriksen/Vegas De Sainte Hermelle, Chilano
Nathalie Dahl Jeppesen/Eddyboy
Emilie Henningsen Schaefer/Joy Klt, Bobolensky

MILITARY
Strzegom Open, Polen 6.-8. april
CIC3*
Hanne Wind Ramsgaard/Vestervangs Arami


 

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing