Danskere til internationale stævner

19-09-2013 13:52

Fra i dag er danske ryttere i gang ved internationale stævner i Belgien, Sverige, Tyskland og Østrig

Dressur 

Vienna Masters 2013 , Wien, Østrig: 19. – 22. september

CDI4*    
Lisbet Seierskilde: Jonstrupgaardens Raneur

Military

Nordic-Baltic Eventing Championships 2013 , Lund, Sverige: 20. – 22. september 

Pony (CCIP1*)    
Rikke Nyboe Andersen: Denver og Ruby Gold II
Jade Schlichting: Søborggaards Tippo
Lecia Remmevad: Rawa's Sinzano
Tobias Jørgensen: Spooky
Mai Kaas: Østbos Todo og Hesteklewa Wendy
Cheline Bonne: Tatoo

Junior/ungrytter (CCI1*)    
Ida Holm Jessen Knudsen: Fritz
Bianca Walton: Lucky Luke
Cecilie Ericsen: Calvin
Benjamin Jørgensen: Desiree
Nicoline Christiansen: Monique
Nanna Mortensen: Romulus
Mai Kaas: Party Hesteklewa

CCI1* (ikke NM)
Helena Graungaard: Toftegaardens Toscana
Katja Berg: Gamlish Chaday Delight

Senior (CIC2*)    
Niels Goldschmidt: Lasse
Bianca Bagge: Mosegaards Sorte Sky
Thomas Pihl Jensen: Clapton
Nanna Ellefsen: Jako's Lavish
Diana Kramer: Mr. Chaplin
Maibrit Laustsen: A Larming Magic
Vicky Mathiesen: Dejo
Louise Nielsen: Hooker Skovgaard
Merete Thøgersen: Salza
Mia Hastrup: Constantin

Schenefelder Vielseittigkeit , Schenefeld, Tyskland: 20. – 22. september

CIC3*    
Peter Flarup: Calista E

Springning 

VM for ungheste, Lanaken, Belgien: 19. – 22. september

5-års    
Sofie Bøgelund: Volstrups Cash 
Robin Grauff Jacobsen: Chassa og Handybeat
Martin Hussmann: Hussmanns Cayenne 
Christian Jansen: Crescendo Z 
Mette Kofoed: Iphigeneia de Muze 
Christina Madsen: Breakpoint-K 
Jesper Meyenburg: Bøgegårdens Quintana 
Søren Møller Nielsen: Cavall Ask 
Jennifer Fogh Pedersen: Calango W Z, Calvade vd Pikkerie og Didam
Christian Petersen: Diana M Z 
Karen Rohde: Be Cool de Barcenal Z 
Lars Trier Kjøller: Cayman 

6-års    
Michael Aabo: Chamcon Ask og FA Colander 
Kim Andersen: Nørremøllehøjs Ariel 
Ulrik Clemmensen: Stenagers Hard To Beat 
Jennifer Fogh Pedersen: Cleopatra 

7-års    
Allan Blomgreen: Ab S Lassandra og Herslev Marks Cornado
Dorte Dahlmann Olsen: Special Dream D 
Søren Møller Nielsen: Ci Ci Senjor Ask og Laramy Ask
Mikkel Rasmussen: Mb Aagaardens Heartland 

Vienna Masters 2013, Wien, Østrig: 19. – 22. september 

CSI5*    
Emilie Martinsen: Caballero og Pacome des Plains
Søren Pedersen: Tailormade Cavetta og Tailormade Esperanza De Rebel
Andreas Schou: Allerdings og Quimono De La Roque

CSI2*    
Emil Hallundbæk: Cabanus og Catoki
Clara Hallundbæk: Caprice og Corinna
Jørgen Hallundbæk: Cosmeo og Deus
Marianne Hallundbæk: Chester og Taarupgaards Troja

Kilde: DRF.

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen