DRF kommenterer ridebilleder

27-05-2014 11:18

Dansk Ride Forbund udtaler sig nu om en stribe fotos af equipager til JBK Horse Festival

Copyright Ridehesten.com
I weekenden 18. til 23. maj holdt JBK Horse Shows stævne med nations cup-springning i Odense. En tilskuer tog en række billeder, som efterfølgende blev sendt til Dansk Ride Forbund.

Dansk Ride Forbund har udsendt et svar på en række billeder fra JBK Horse Festival, som efter stævnet blev sendt til dem af en tilskuer. Billederne er både fra opvarmningen og fra stævnebanen og kan ses her.

Rideforbundets svar er som følger:

"Der har de seneste dage været en del debat vedr. en stribe billeder fra CSIO-stævnet JBK Horse Festival i Odense (15. – 18. maj 2014). Da der er tale om et internationalt stævne, gælder det internationale rideforbund FEIs reglement. Vi vil i nedenstående afklare de generelle spørgsmål, vi er blevet stillet, samt afdække situationen, hvor en hest fik blødende næse.

Må man gerne varme op med glidetølje i springning? 
JBK Horse Festival er et internationalt stævne, og dermed er det FEIs reglement, der er gældende. Her er det tilladt at ride og springe med glidetøjle på opvarmningsbanen. Se uddrag fra springreglementet nedenfor (eller hele reglementet via linket). Ved danske stævner under Dansk Ride Forbund er det ikke tilladt at springe med glidetøjle på opvarmningen.

Er der regler for optømning i springning? 
Ved FEI-stævner er der ingen restriktioner for anvendelse af bid i springning, så længe de ikke kan forårsage skade på hesten.

De omtalte billeder viser bl.a. en bidskive med bløde silikonepigge samt en bidskive udformet med bløde børster/svampe på indersiden. Begge optømninger blev kontrolleret og godkendt af Steward. Se uddrag fra FEIs springreglementet og Steward Manual nedenfor (eller hele reglementet og eller hele Steward Manual via linksene).

Er det tilladt at flytte bommen ud på kanten af bomholderen og at stille støtterne skæve i forhold til hinanden? 
Det er tilladt at flytte bommen helt ud på kanten, så længe det foregår i springretningen, da det faktisk letter nedslaget. Det er derimod ikke tilladt at flytte bommen ud på kanten imod springretningen. Støtterne må umiddelbart gerne stå skævt i forhold til hinanden. Det er ikke tilladt at springe en oxer, hvor bagbommen er lavere end forbommen.

Vedr. hest med næseblod ved JBK Horse Festival 
I 150 cm klassen lørdag den 17. maj ved JBK Horse Festival i Odense 2014 fik Kasper H. Hansens hest Limbo en kraftig blødning fra næsen på sidste spring. Ekvipagen blev mødt af dyrlægen ved udridningen, hvor blødningen blev standset i løbet af 10 – 15 min, og hesten blev vasket. Limbo blev tilset af dyrlægen senere på aftenen, og hvor den bl.a. blev undersøgt med kikkert. 

Årsagen til blødningen var en lungeblødning (et sprængt blodkar i lungen). Denne tilstand er som udgangspunkt ufarlig, men heste, der får det, skal selvfølgelig altid tilses af en dyrlæge. Lungeblødning ses hos 50 – 60 % af alle fuldblodsheste, og den kan opstå i hvile såvel som i træning. 

Limbo er blevet ordineret 4 – 5 ugers træningsfri, hvor den gerne må komme på fold og skridtes. Derfor er den heller ikke aktuel til næste uges DM hos Absolute Horses. 

Se runden på video her.  

Vi har vendt sagen med en FEI-dommer. Han vurderer, at da næseblødningen ikke opstod som følge af, at rytteren havde forvoldt skade eller på anden vis forsøgt at tvinge noget igennem med sin hest, samt at da blødningen opstod på sidste spring, skulle ekvipagen ikke diskvalificeres. Hvis det var sket tidligere i klassen, skulle ekvipagen have været stoppet og hesten undersøgt, hvorefter det skulle vurderes, om ekvipagen kunne fuldføre runden. 

Uddrag fra FEIs springreglement 
ARTICLE 257 SADDLERY 
1. In the Competition arena 
1.1. Blinkers are forbidden. 
1.2 Leather, sheepskin or similar material may be used on each cheek piece of the bridle providing the material does not exceed three centimetres in diameter measured from the Horse’s cheek. 
1.3. Only unrestricted running martingales are allowed. Standing martingales are permitted for Horses in Children's Competitions. 
1.4. There are no restrictions on bits. However, the Ground Jury has the right, based on veterinary advice, to forbid the use of a bit that may cause injury to the Horse. 
Reins must be attached to the bit(s) or directly to the bridle. Gags and hackamores are allowed. 
1.5. The use of a tongue-strap is forbidden. For the use of tongue guards, see VRs Art. 1035.4. 
1.6. Draw reins (running reins) are forbidden in the Competition arena except during prize giving ceremonies and march-past parades. 

Uddrag fra Steward Manual 
6. Bit Burrs Common sense should be used with regard to allowing various types of rubber discs around the bit rings and that those that do not hurt the horse’s face should be permitted: e.g. discs with small brushes should be allowed but those with rubber spikes should not be allowed unless the spikes have been rubbed down to a flat surface."

Videoer

Thomas Bach Jensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen