Anna Pørtner
Smartphones, iPads og tablets er blevet en stor og uundgåelig del af vores alles hverdag - også i stalden. Men tænker du nogensinde over, om skærmen er et forstyrrende element, når du går rundt i stalden eller endda sidder på hesteryg? Dansk Idræts Forening (DIF) og Danske Gymnastik- og Idrætsforeninger (DGI) er kommet med et sæt nye anbefalinger om skærmbrug i idrætsforeninger.
Anbefalingerne retter sig mod både bredde- og eliteidræt og understreger vigtigheden af, at idrætsmiljøet er et frirum uden forstyrrende skærme - til gavn for fællesskab, trivsel og sikkerhed. Materialet henvender sig til alle idrætsgrene og er derfor generisk.
Anbefalingerne er dermed også relevante i ridesporten. Når børn, unge og voksne færdes i stalden eller er aktive på ridebanen, er det afgørende, at både de og dem omkring dem er til stede og opmærksomme på omgivelserne. Det handler både om fællesskab og om sikkerhed - især fordi ridesporten er med levende dyr.
Baggrunden for anbefalingerne er en tydelig udvikling. Ifølge Medierådet for Børn og Unge har 94% danske børn i alderen 9-14 år deres egen smartphone, og næsten halvdelen af de 13-17 årige er online fire timer eller mere dagligt uden for skoletid. Samtidig kan skærmbrugen påvirke både søvn, trivsel, koncentration og sociale relationer negativt.
DIF og DGI opfordrer blandt andet til:
Hos Dansk Ride Forbund har man også kigget nærmere på de nye anbefalinger, og derfor er de kommet med nogle mere konkrete anbefalinger til ridesporten. DRF anbefaler at alle i ridesporten - uanset rolle - forholder sig aktivt til anbefalingerne og arbejder for, at de bliver implementeret og overholdt.
Derfor har de udarbejdet nogle gode råd:
Det kan dog være en god idé, at have telefonen i nærheden, så man kan komme i kontakt med andre, hvis der sker en ulykke, eller hvis man har brug for hjælp.
Du kan læse meget mere om DIF og DGI's anbefalinger om skærmfrie idrætsforeninger lige her.