Internationale starter - uge 20

15-05-2024 14:24

I denne uge deltager nogle få danske springryttere i internationale stævner i udlandet, mens de fleste bliver herhjemme for at deltage i Nations Cup-stævnet på Stutteri Ask

Copyright Ridehesten.com
Camilla Ernst med Fiona Ask. Foto: Ridehesten.com/Kristine Bojsen

MILITARY

Wiesbaden, Tyskland, den 17.-20. maj
CCI4*-S
Peter T. Flarup med Impressed og Fascination

SPRINGNING

Guadalajara, Mexico, den 14.-19. maj
CSI4*
Nikolaj Hein Ruus med Naranjo og Cape Town

Martofte, Danmark, den 15.-19. maj
CSIO3*-NC EEF RQ
Kamilla Grauff Albrektsen med Maskedals One Man Show
Rikke Andersen med Nordsturm 15 og Gwinnru De Kernevez
Emilie Mosegaard Christiansen med Syvhoejegaards Enzo
Linnea Ericsson-Carey med Picobello Z
Camilla Ernst med Fiona Ask
Frederik Fensholt med Nintendo og Iniverse
Torben Frandsen med Narco Noir Van Dorperheide og Colina 70
Rikke Haastrup med Balouca Z og Abba
Emil Hallundbæk med Vincel, Chalisco og Calgrafi Dwb
Kasper H. Hansen med Comme Il Faut Plus og Katrinelund Satisfaction
Christina Henriksen med Valcetto Ot
Christian Jansen med Stenvangs Daiquiri og Ca-di Dd
Marie Louise Riisgaard Kemp med 4ever Black Jack
Cecilie Kjær med U Amon Z
Caroline Knudsen med Landlyst Callicon
 Konstantin Deeken Künnemann med Cyrillus
Zascha Nygaard Lill med Primavera, Nikita Du Roton og Conterno-blue Ps
Theodor Linde med Choppine Du Bidou
Tina Lund med Nine One One D'hulsterlo, Ionesco Sitte og Londons De Muze
Miamaja Lundblad med Crystal Blue og Beyond LImits
Martin Dinesen Neergaard med Disney Z og Casachessa Ps
Jack Ray Nielsen med Raypawers By The Way og Gerdings Carrie
Jeff Paw Nielsen med Ibiza Vk
Caroline Rehoff Pedersen med Chaccball og Doolys
Jennifer Pedersen med Catdaddy og Cardente
Lars N Pedersen med Eliott Max Droeshout Z
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Goldeneye og Galaxy Ask
Karen Moeller Rohde med Davos Ask Z og Cassado Ask
Søren Møller Rohde med Grace Ask, Figeac Ask og Action Man Ask Z
Simone Hansen Scherff med Soendervangs Matilde
Jacob Theodor Schmidt med Commarron Z
Dina Bach Sigmundsen med Favorit Girl
Anne Kristine Truelsen med Quemoy Kt
Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z og Elite De Riverland
Renee Ulvsbjerg med Vigo Van Riesen og Celeste Balslev
Thomas Velin med Quidamo D

CSI1*
Kamilla Grauff Albrektsen med Heinsgaardens Paris og Kk's - Indica M
Laura Elisabeth Andersen med Isa De Lui
Rikke Andersen med Qasanova Van Het Hellehof
Malene Bach med Carlina
Inge Bach Mikkelsen med Ladykiller Van De Kleineneyen
Laura Bache med Chinett Ask
Hanna-Sofie Dahle med Clemens
Dorte Dahlmann Olsen med Catmandoo U
Sandra Enemark med Semper Fidelis
Linnea Ericsson-Carey med P Coco Pop Z
Camilla Ernst med Laguna Amour
Frederik Fensholt med Ravioli DI Cantero og Pepe
Torben Frandsen med Santiano 56
Xander Reinholt Fredslund med Katarina Ask og Count Down
Jeanet Glud Jørgensen med 4moor Favorant
Karoline Vistesen Graversen med Techens Solar Storm og Libertina
Nanna Josephine Grovn med Raadbjerg's Chanti
Nikoline Gulstad med Kempinsky Hx
Rikke Haastrup med Chabaloua
Holger Haastrup Kristensen med Quibus Secondo J
Mia Halkjær Mikkelsen med Hm Balourina
Anja T. Hansen med Skovhoejs Snippifly
Kasper H. Hansen med Mercedes og Engeplet Bailey
Christina Henriksen med S.i.e.c. Lautrec, Lastrup 4 og Harthago Van Het Bellehof
Anne-Kathrine Hjorthøj med Victorious og Untoucha
Emilie Katrine Hoell Pedersen med Sares Du Soleil
Christian Jansen med Partie Sejh, Aagaardens Calina og Narciso Blue
Mette Askham Jensen med Dusty Devil og Destany
Thomas Jensen med Quite A Favorite og Kannica
Maria Nørheden Johansen med Noerhedens Con Carl, Kanango
Sara Spåbæk Johansen med Special De Gamet og Raabjergs Gazella
Stephanie Jones med Dominic Lh
Iben Just Madsen med Halifax
Marie Louise Riisgaard Kemp med Rise Up Van De Celiebrug
Cecilie Kjær med Solbakken's Fun Forever og Max Martin
Charlotte Kondrup med Temba
Amalie König med Zicconett Ln
Caroline Amalie Kristensen med Mexican Star
Clara Roesgaard Kristensen med Kalista og Ak's Cavalina
Silje Frederikke Kristoffersen med Casper Ask og Actionbreak
Konstantin Deeken Künnemann med Calando 108 og Kacento A
Ida Bech Lange med Jokinal og Emeralds Boy Ask Z
Melanie Engell Langholz med Lady A'ca M
Frida Munk Lassen med Vega Ask og Valerie Ask
Noona Wildfang Linde med Cloi og Valencia Du Dieu D Arras Z
Theodor Linde med Talinka De Quelennec Z
Tina Lund med Gotcha
Miamaja Lundblad med Trollerina
Magdalene Rose Mikkelsen med Flora D'auzay og Cosimo Il Primo As
Nete Pedersen Mylin med Pippa Van't Heike og Empire 197
Sisse Pedersen Mylin med Chacana og Calvin Dg Z
Martin Dinesen Neergaard med Chanindoro Ps og Casacco Ps
Kathrine Nielsen med rmani Kn
Sille Marie Nyboe Jakobsen med Chaccita
Frederikke Olivia De Linde Henriksen med Quark II Ask
Anni Pape med Gerdings MIss Vase, Babette Ask
Annemone Ladefoged Pedersen med Bull's On Air
Jennifer Pedersen med Danue
Christian Petersen med Hamilton Vest Dwb
Josefine Qviisgaard Petersen med Zenith Pp Z
Ellen Sofie Pilegaard med Fetch Superior Adria
Emma Ponsaing med Como 33
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Rassall Van 't Zorgvliet
Katrine Ladefoged Rasmussen med Zapitol S Z og Oak Grove's Odyssey Z
Louise Rich med Dynamic
Hannah A. Rich Kristiansen med Diarado's Love Elith og Diabolo
Karen Møller Rohde med Jewel Ask Z, Cute Ask og Fiorina Ask
Søren Møller Rohde med Zamarolus Ask og Evolution Ask Dwb
Rikke Rosengaard Hansen med Vestergaard's Bea Jean og Rosengaardens Francois
Simone Hansen Scherff med Watokia G
Charlotte Schreiber med Bombay Sapphire
Emilie Sehested Boll med Madea og Lantini Em
Dina Bach Sigmundsen med C-me
Alberthe Studsgaard med Emir Pp Z og Ak's MIghty Queen
Nadia Siesbye Suhr med Mr. Gray og Kloevergaards DIrty Dancer
Julie Højer Thomsen med Untouchable Olympic
Georgia Timmermann med Puge Moelles Sif og Paracommando Jvh
Anne Kristine Truelsen med Hait Ask, Coletta og Galtysse Ste Hermelle
Alexia Tsangaratos med Scirocco At og Hedens Madonna
Karoline Amalie Uhd-Nielsen med Holly Ask og Farino Ask
Renee Ulvsbjerg med Last MInute Db og Chardonnay Z
Mette Vandet Staal med Bellacor

CSIU25-A
Nanna Møller Ellegaard med Chile U
Nikoline Gulstad med Crispi T
Clara Hallundbæk med Noortje Van Het Houterhof
Cecilie Kjær med Las Vegas
Caroline Knudsen med Landlyst Contra
Amalie König med Jorsinaa
Noona Wildfang Linde med Kannandro Hb
Philippa Wildfang Linde med Sohn Der Erde K
Theodor Linde med Dancing Queen
Caroline Rehoff Pedersen med Chaccieny
Kamilla Ladefoged Rasmussen med Come Undone One
Jacob Theodor Schmidt med Boegegaarden Gladiola
Inge Ulvsbjerg Toft med Ifero Du St. Georges
Anne Kristine Truelsen med Cosma Shiva S
Benedikte Rie Truelsen med Obahma Js

Kronenberg, Holland, den 15.-19. maj
CSI1*
Gabrielle Strigel med Conthagranda Ps

Bonheiden, Belgien, den 15.-19. maj
CSI2*
Rie Rose Lindegren Roed med Elsa De Kreisker og Frisbee Van 't Laerhof Z
Kit Møller Pedersen med Dublin Van De Coolsdreef

CSI1*
Ava Grolleman med Quilas Vd Oude Heihoef Z og Milleninum From Zellik
Kit Møller Pedersen med Jabulani Isriwica

CSIYH1* incl. 8yo
Rie Rose Lindegren Roed med Ricard Van Het Dennehof, L'as De Pyc og Balouchacunited

Lummen, Belgien, den 16.-20. maj
CSI2*
Laura Baaring Kjaergaard med Sympathie 60, Kir Royal, Caidinus Pp Z og Al Capone Ter Saleghem Z

CSIYH1*
Laura Baaring Kjaergaard med Ashford Jl Z

Madrid, Spanien, den 16.-20. maj
CSI5*
Andreas Schou med Darc De Lux og Billy Matador

Wiesbaden, Tyskland, den 17.-20. maj
CSI4*
Mathias Nørheden Johansen med Montverdi, Ippolito og Ferrero Du Rouet

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner