1500 besøgende til åbent hus hos Werth

09-05-2026 22:03

Hos Isabell Werth i Rheinberg blev der i dag budt velkommen til åbent hus og hingstefremvisning i samarbejde med Helgstrand Dressage og Deckstation Schockemöhle. Omkring 1500 besøgende lagde vejen forbi for at opleve en række profilerede hingste på de imponerende faciliteter

Copyright Ridehesten.com
1500 besøgende var i dag mødt op i Rheinberg, hvor der blev afholdt åbent hus og hingstefremvisning. Foto: Helgstrand Dressage
Nyheden fortsætter efter annoncen

Solen skinnede over Rheinberg, da Isabell Werth i samarbejde med Helgstrand Dressage og Deckstation Schockemöhle i dag slog dørene op til åbent hus og hingstefremvisning på de imponerende faciliteter i Tyskland. Omkring 1500 besøgende lagde vejen forbi arrangementet, hvor nogle af dressuravlens mest spændende hingste blev vist frem. 

Dagen begyndte med en velkomst fra Isabell Werth samt Andreas og Ulf Helgstrand, inden hingstene én efter én indtog banen med både ryttere fra Helgstrand, Schockemöhle og selvfølgelig Isabell Werth selv i sadlen, foran de mange fremmødte avlere og dressurentusiaster. 

Copyright Ridehesten.com
Isabell Werth og Andreas Helgstrand bød velkommen. Foto: Helgstrand Dressage

Blandt hingstene på programmet var blandt andre Follower, Donation, Souverain, Valdiviani, DC-10, Fürst Zonik, Independent, Daan G og Total PS, mens Isabell Werh selv fremviste flere af de profilerede hingste på programmet. 

Hun viste blandt andet den succesfulde Be Sure e. Callaho’s Benicio/ Scuderia, der blandt andet er præmiehingst, bundeschampion for 6-års dressurheste samt finalist ved både Nürnberger Burg-turneringen og UVM for unge dressurheste. Derudover fremviste Werth også den 6-årige Proud James e. Jameson RS2/ Variant , som både vandt 4-års finalen under UVM i Ermelo og igen blev verdensmester som 5-års med Mette Sejbjerg Jensen i sadlen.  

Nyheden fortsætter efter annoncen

Publikum fik også mulighed for at opleve V-Power e. Viva Gold/ Fidertanz under Isabell Werth. Hingsten var fløjhingst i Westfalen og blev solgt for hele 1,2 millioner euro på auktion, ligesom han er præmiehingst i Dansk Varmblod. Dagens sidste hingst på banen var Feinsten e. Franklin/ Rock Forever NRV, som blandt andet var reservefløjhingst i Westfalen i 2021 og senere blev nummer to i championatsfinalerne for 4-års heste. 

Under arrangementet blev der desuden fremvist tre føl efter blandt andre V-Power og So Perfect, ligesom der blev sat fokus på Herr Hermanns, som nu går på pension efter mange års arbejde for etableringen af hingstestationen. Han blev takket for sin store indsats og mangeårige arbejde for hestene. 

Da alle hingste var blevet vist frem, takkede både Helgstrand og Werth de mange besøgende, samarbejdspartnere og medarbejdere for den store opbakning til dagen, der endte med at blive særdeles succesfuld. 

Se meget mere fra arrangementet på Isabell Werths Instagram:

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner