Thomas Bach Jensen
Den danske ponyrytter Anna Dora Munch var med til at vinde holdsølv for Danmark ved EM for ponyryttere i Le Mans i sommer, hvor hun og den 12-årige Del Classico e. D-Day/ Classic Dancer sluttede som nr. 11 individuelt. Del Classico har tidligere haft stor succes med Victoria Bang Zindorff.
Anna er 15 år, og hun fortsat som ponyrytter i 2027. Det betyder dog ikke, at hun kun rider pony. Hesten til hendes kommende år som juniorrytter er netop erhvervet, og hun regner med, at hun næste år starter lige så stille op på juniorniveau.
Familien har netop erhvervet den 9-årige KWPN-vallak Blue Hors Monte Carlo TC e. Dream Boy/ United, som har knap 300 afkom registreret i Hestadata, og som har haft succes op igennem championatsklasserne til og med Intermediare I med Nanna Skodborg Merrald, og er senest blevet startet af Sophia Ludvigsen t.o.m. Intermediaire I.
– Carlo og jeg er helt nye sammen. Jeg fik ham i fredags, men allerede fra første gang, jeg prøvede ham, kunne jeg mærke, det var det helt rigtige match, fortæller Anna til Ridehesten.
– Han er meget erfaren og har taget alt det nye meget roligt. Jeg glæder mig meget til at lære ham bedre at kende, fortæller Anna, der får rigtig god hjælp af sin underviser Mia Aagaard Buur-Thomsen.
Kilde: Eurodressage.