Annika Knudsen Lorentsen
Walber Cup er en turnering, der kører over fire afdelinger, hvorefter de bedste hold kvalificerer sig til Agria DRF Mesterskabet for klubhold, hvor der skal uddeles medaljer.
Årets fjerde og sidste afdeling inden finalen, blev afholdt i dag i forbindelse med landsstævnet hos Næstved Sportsrideklub, og her var der otte hold til start.
Det bedste resultat blev leveret af Cedergaard Sportsrideklub, som endte med 0 fejl som det eneste hold efter, at deres fire ryttere leverede tre fejlfrie runder og én runde med én tidsfejl. Sidstnævnte runde kunne trækkes fra, da det kun er de tre bedste resultater, der tæller.
På vinderholdet i dagens afdeling red Nicka Normann Langholm med Valou Prova Z, Ulrich Gaarslev med Iniverse, Malene Lykke Nielsen med Dame de Knocke Z og Frederik Fensholt med Take A Chance On Me Z.
Næstbedste resultat leverede Sportsrideklubben, og dermed to de den anden placering, der var i dagens konkurrence. På dette hold red Louise Jorsal, Rikke Rosengaard Hansen, Lone Svendsen og Emma Ponsaint. De sluttede med sammenlagt 4 fejl.
Se lidt stemning fra æresrunden nedenfor.