Annika Knudsen Lorentsen
Danmark er videre til Longines EEF Series Nations Cup-semifinalen i Deauville, Frankrig, som afholdes i næste uge, efter at det danske hold vandt på hjemmebane og også sikrede sig en del point i norske Drammen. Det var disse to stævner, der var pointgivende for det danske hold, men i dag var holdet også til start ved EEF Series-stævnet i Bratislava, hvor de ikke red efter point, men blot efter et godt resultat og værdifuld erfaring.
Det danske landshold leverede en god indsats og sluttede som nr. 4 efter, at de kom igennem første runde med blot 4 fejl og anden runde med 8 fejl.
Holdet bestod af Anne Kristine Rie Truelsen med Quemoy KT e. Quidam's Rubin/Saccor, Christoffer Lindenberg med Imposant-O e. Breitling LS/Wolfgang, Rikke Haastrup med Balouca Z e. Baloubet du Rouet/Parco og Søren Pedersen med Tailormade Casallorette PS e. Casallco/Contendros.
Søren Pedersen leverede det bedste danske resultat på den 150 cm-høje bane, hvor han i begge runder formåede at komme fejlfrit rundt med den 9-årige hoppe. Christoffer Lindenberg kom igennem fejlfrit i første runde og med ét nedslag i anden runde. Rikke Haastrup havde et nedslag i begge runder, mens Anne-Kristine Rie Truelsen red med et nedslag i første runde og tre i anden runde.
Samlet sluttede Danmark med 12 fejl, hvilket rakte til en fjerdeplads i feltet, som bestod af i alt 11 nationer. Sejren skulle afgøres i en omspringning mellem Schweiz og Ungarn, og gik i sidste ende til Schweiz. Andenpladsen gik dermed til Ungarn, mens Holland sikrede sig tredjepladsen.