Danskere til internationale stævner - uge 26

25-06-2019 15:37, af Annika Knudsen Lorentsen

Utrolig mange danske ekvipager er selvfølgelig til start ved Agria Nordic Baltic Championships på Vilhelmsborg, men en række springryttere er også til start ved andre stævner i udlandet

Copyright Ridehesten.com
Anders Uve Sjøbeck Hoeck på Blue Hors Zwobber.

Springning

Agria Nordic Baltic Championships, Vilhelmsborg, Danmark, d. 25.-30. Juni
CSICh-B
Nikita Aabo på Continuo 2
Josephine Christian Jacobsen på Dakar
Isabell Victoria Frost Jensen på Assendrupslunds Cayman
Caroline Knudsen på Ciano 17
Ina Meldgaard Slettnes Møller på Carlisca M
Victoria Lora Engelbrecht Perez på Leopold

CSIP
Nikoline Dresler på Chocalarto
Frederik Fensholt på Mhs Kilkenny All Star
Isabel Vang Hvitved på Jack The Lad
Linnea Ilsøe Madsen på Zee Tech
Freya Strandby Møller på Attyrory Rebel
Josefine Sandgaard Mørup på Rainbows Mocha

CSI1*
Michael Aabo på Catch The Dollar
Rikke Andersen på Lucky Number Slevin 3
Josephine Bøgh på Laurenz 29 og Atlantico 0012
Christine Thirup Christensen på Vedric
Nikoline Dresler på Cascada 33
Camilla Ernst på Twice As Lucky og Fiona Ask
Alexander Godsk på Bukata
Karoline Vistesen Graversen på Sir Edvard og Libertina
Gustav Christian Jacobsen på Fayot
Jessica Vinther Jensen på Leonie 111 Z
Karoline Sloth Kjær på C-Colita
Nadja Kristoffersen på My Ferrai
Noona Wildfang Linde på Eurvette O
Camilla Mortensen på Daranta
Amalie Reimer Nielsen på Cortus
Christina Nielsen på Carlo De Groom
Lærke Olesen på Zarina Vii og Bombay 36
Kit Pedersen på Dublin Van De Coolsdreef
Kamilla Ladefoged Rasmussen på Little Rock
Maria Barnewitz Schou på Seana 2
Mie Stuhr-Petersen på Chapaleufu
Sarah Svendgaard på Raiborne De Pranzac
Jessica Toelstang på Quartel Du Mazes og Disco Lady
Alexia Tsangaratos på Hedens Madonna
Anna Weilsby på Quincy
Emilie Weilsby på Lord Holstein

CSIY-B
Alexander Godsk på Cabrio
Cecilie Amdi Juul på Cuverdo Z
Christina Nielsen på Griffin 16
Kamilla Ladefoged Rasmussen på Quajongen Z
Simone Hansen Scherff på Watokia G
Astrid Svenstrup på Diamante

CSIJ-B
Mikkeline Gransøe på Billy Haze
Cecilie Kjær på Darcon II Z
Laura Baaring Kjærgaard på Donogue Doctor George
Camilla Mortensen på Handybeat
Emmalou Falck Gubi Olsen på Cooper
Emilie Weilsby på Cliff Young

Mons Ghlin, Belgien, den 26.-30. juni
CSI2*
Rikke Belinda Barker på Chippo Z

CSI1*
Rikke Belinda Barker på Touch Of Class 17

CSIYH1*
Rikke Belinda Barker på Electric Lady Love

St. Tropez, Frankrig, den 27.-30. juni
CSI4*
Andreas Schou på Quadrosson Ask og A-Girl

CSI2*
Andreas Schou på Quiana, Lykkehøjs Fabian og Chacolot Bs

Knokke, Belgien, den 27.-30. juni
CSI3*
Clara Hallundbæk på Stakkato Dream, Quimono De La Roque og HH Best Buy

CSI2*
Clara Hallundbæk på Canturino

Monte Carlo, Port Hercule, Monaco, den 27.-29. Juni
CSI2*
Helena Irmand Nielsen på Fortuna 416

Calgary, Spruce Meadows, Canada, den 27.-30. Juni
CSI5*
Nikolaj Hein Ruus på Evita, Cadillac, Crusador Z og Chili Pepper Sm

CSIYH1*
Nikolaj Hein Ruus på Quality H

Wettenhall, Storbritannien, den 28.-30. Juni
CSIAm
Nadia Affi på Marco Polo V/d Gordebeek

Dressur

Agria Nordic Baltic Championships, Vilhelmsborg, Danmark, d. 25.-30. Juni
CDIJ
Amalie Skov Christensen på Sandbæk’s Wonder Hitt
Sofie K. Hansen på Dieu D’amour 3
Cecilie Hedegaard på Silhuet
Alexander Yde Helgstrand på Grevens Sa Va
Anders Uve Sjøbeck Hoeck på Blue Hors Zwobber
Maja Emilie Leth på Stasia Eg

CDIP
Cecilie K. Hansen på Prince Of Glory
Thilde Rude Hare på Morgensterns Dakar
Mathilde Sofie Jepsen på Tackmann’s Cookie
Caroline S. Jørgensen på Dr. Doolittle 38
Josephine Gert Nielsen på Dot Com
Lea Andreasen Torabi på Andor BKO

CDIU25
Caroline Hartmann på Broholms Don Sure
Josefine Hoffmann på Hønnerups Driver
Laura Hviid på Darius
Emma Skov på Cracker Jack
Victoria E. Vallentin på Ludwig Der Sonnenkønig 2
Søren Wind på Diego 471

CDIY
Sandra Aagaard Hyrm på Cavanilla-W
Maja Juul på Grosse Freude
Sandra Kristoffersen på Baunehøjens Florida
Ditte Kvistgaard på Divina
Sophia Ludvigsen på Safari Klintgaard
Laura Jarlkvist Rasmussen på Åtoftens Dornier

CDI3*
Marianne Yde Helgstrand på Lollipop 126
Trine Mittag Jensen på Gammelenggaards Easy
Anna Kasprzak på Addict De Massa
Lone Bang Larsen på Bakkely’s Onandt
Helene Melsen på Aston Martin
Nanna Skodborg Merrald på Saadan Que

Military

Agria Nordic Baltic Championships, Vilhelmsborg, Danmark, d. 25.-30. Juni
CCI3*-S
Tia Lundemose Andersen på Chelsea
Bianca G. Bagge på Incredible B
Katja Berg på Vitan Van Alsingen
Niels Goldschmidt på Lasse
Camilla Saeboe Hansen på Quantum Leap Lox
Hanne Wind Ramsgaard på Vestervangs Arami
Casper Rasmussen på Coradine-S
Pia Refslund Elbo på Rodion
Camilla Sahlberg på Kim Possible
Jade Schlichting på Tirs Luckyson
Jakob Binder Struck på Campesina og Atlanta
Bianca Walton på Midt-West Faveur

CCI2*-S
Louise Dyhr Andreasen på Orkide
Anna Bjørn på First Class Gs
Elisabeth Eliesen på Hyggebo’s Fuego
Camilla Eriksen på Union Jack Z
Alberthe Fohlmann på Kundalini Rising
Kebie Rahbek Hansen på Pericon
Catrine Goldschmidt på Mr. Rubino
Helena Graungaard på Cocaine De La Baille Rouge
Mathilde Jacobsen på Lundegaards Charlie
Ole Baj Jensen på Acordias Fleurdelis
Ulrik G. Jensen på Poesin
Lærke Jonsson på Hot Shot
Christina Karby Stecher på Firefly
Mathilde May Lauridsen på Cisco 202
Simone Bøgelund Nielsen på Lajgaardens Chico P
Hanne Wind Ramsgaard på Amegu Torino
Astrid Vibe Skovgaard på Thanehøjs Prada-Noir
Mathilde Skrædderdal Andersen på Catch Me
Anne Sønderbæk på Bartoli Row
Sophia Stegmann på Callistro
Caroline Svennesen på Cassidy 44

CCIP1-L
Nathalie Havskov Badihi på Søborggaards Bastogne
Siw Kaas på Hesteklewa Wendy og Hesteklewa Be My Best Smokey
Mette-Marie Broby Petersen på Solvangs Morning Suprice
Emma Rasmussen på Toftlunds Prins-Chi
Luna Richter på Rolsteds Viola
Andreas Syndergaard Jespersen på Fairytale Of Kahlil OX
Iben Thejls på Siverholm’s Linox

Paradressur

Agria Nordic Baltic Championships, Vilhelsborg, den 25.-30. juni
Camilla Christensen på Obreja’s Sly
Anne Mette Hasselstrom på Max
Renee Igelski på Beyound Dreams
Tobias Thorning Jørgensen på Jolene Hill
Line Thorning Jørgensen på Don Alivan
Line Munk masen på Korsgaard Toledo
Caroline Cecilie Nielsen på Davidoff 188
Malene Høj Sommerlund på Grandalgaards Moon Dancer

Voltigering

Der afholdes også NBC i Voltirering på Vilhelmsborg, følg med her.

Læs også

Danskere til internationale stævner - uge 29

17-07-2019 14:36, af Annika Knudsen Lorentsen

Selvom der er sommerferie for mange, er der stadig danske ryttere til start ved internationale stævne rundt omkring i Europa. Dressurrytterne er til start i Nations Cup i Aachen

Danskere til internationale stævner - uge 28

10-07-2019 15:07, af Annika Knudsen Lorentsen

I denne uge er der blandt andet EM for ungdomsrækkerne i både springning og military, mens seniorrytterne rider Nations Cup i Falsterbo i både dressur og springning. Derudover er der flere spring- og militaryryttere til start flere steder i verden

International konkurrencehoppe kåret under NBC

08-07-2019 15:08, af Thomas Bach Jensen
Avl|

Dansk Varmblods en-dommerkåring åbner for mange muligheder. Senest har den internationale Grand Prix-dressurrytter fra USA, Heather Blitz, fået sin tyske dressurhoppe kåret i Dansk Varmblod under NBC-stævnet på Vilhelmsborg

Danske Romadour kåret i udlandet

24-03-2009 10:58, af Thomas Bach Jensen
Avl|
En danskavlet hingst blev tidligere på måneden kåret ved det tyske Oldenburgerforbunds hingstekåring i Sverige umiddelbart efter Dansk Varmblods hingstekåring i Herning

Topplacering til Lyager i Drachten

09-01-2016 12:36, af Kristine Ulsø Olsen

Juniorrytteren Anne-Mette Lyager, fik igen i dag æren af at være første dansker til start, som i dag resulterede i en andenplads ved det trestjernede CDI stævne i Drachten

Dobbeltplacering til Kristine

07-11-2015 08:37, af Thomas Bach Jensen

Danske Kristine Brinch Møller fra Luxemburg har haft endnu en god dag ved CDI-stævnet i belgiske Lier

Hopperne på toppen

14-05-2016 11:47, af Tonya Bille Nielsen

En af lørdagens første klasser ved dette års Odense Horse Festival var CSI 1* Small Tour hvor der var dansk dominans i toppen

Dansk sejr i Kronenberg

10-09-2017 10:58, af Cecilia Lindahl

Blandt 83 startende ekvipager i Stal Hendrix Prix (145 cm) sejrede Søren Pedersen og hingsten Tailormade Chaloubet

Emilie treer i Lons le Saunier

20-06-2011 11:49, af Thomas Bach Jensen
Ved CSI 3* i Lons le Saunier, Frakrig, opnåede Emilie Martinsen gode placeringer med Bøgegårdens Apollo

Dressur ved CDI Vestfold

22-02-2008 12:03, af Thomas Bach Jensen
De danske ponydressurryttere har gjort en fremragende figur ved Arctic Equestrian Games 2008, hvor ingen danske ryttere er på placeringslisten for heste. Dog er der mange danske hestenavne at finde. Også den danskejede trakehnerhingst Kaiser Wilhelm har klaret sig godt med Anke Ter Beek.

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Kristine Ulsø Olsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Kristine Ulsø Olsen
20 24 29 25
kuo@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Mand købte hest i Ungarn – og gik hjem med den

10-07-2019 18:14, af Mathilde Brejner

Ung mand købte hest i Ungarn og valgte derpå at gå den 1600 kilometer lange vej hjem til Sydsjælland med den

Derbyridt ved 5* stævne vækker FEI's interesse

17-07-2019 07:42, af Annika Knudsen Lorentsen

Den 10-årige vallak Carollo, som netop havde vundet en 160 cm-klasse dagen forinden, deltog i Derbyklassen ved Spruce Meadows, hvor den fik utroligt mange fejl, formodentligt fordi den var træt ovenpå dens toppræstation dagen før 

Over 100 leder efter forsvunden hoppe

14-07-2019 12:05, af Cecilia Lindahl

Over 100 mennesker har hjulpet til med at lede efter en 1-års hoppeplag, der har været forsvundet siden den 3. juli 2019

God start for Dufour og Cassidy i Aachen

17-07-2019 21:42, af Kristine Ulsø Olsen

CHIO Aachen: I den firestjernede Grand Prix ved CHIO-stævnet i Aachen, red Cathrine Dufour sig her til aften helt op i toppen som nummer tre, mens klassen blev vundet af Sönke Rothenberger med over 81%

Følg med direkte fra Aachen

18-07-2019 07:59, af Kristine Ulsø Olsen

Når de danske dressurryttere rider på banen ved holdkonkurrencen i Aachen her til formiddag, er det muligt at se det direkte hjemme fra sofaen

Særdeles godkendt holdpræstation i Aachen

18-07-2019 16:53, af Kristine Ulsø Olsen

CHIO Aachen: Både Cathrine Dufour og Daniel Bachmann Andersen opnåede i dag over 78%. Det betyder at det danske hold efter første del af holdkonkurrencen i CDIO i Aachen, har sat sig på den foreløbig andenplads

Målet om EM er indfriet med topresultat (Opdateret)

14-07-2019 12:53, af Annika Knudsen Lorentsen

I dag har de to juniorryttere Caroline Rehoff Pedersen og Maria Barnewitz Schou redet finale ved EM i Zuidwolde, og begge piger kæmpede flot blandt Europas allerbedste juniorryttere

Endnu et pragtprogram af Daniel og Zack

14-07-2019 12:18, af Britt Carlsen

Det var kuldegysende flot at se Daniel Bachmann Andersen og Blue Hors Zack danse gennem deres kür-program - fejlfrit og dynamisk til 85% - men desværre var det ikke nok til at redde den danske ære i holdkonkurrencen

Toppræstationer fra unge talenter ved EM

12-07-2019 21:25, af Annika Knudsen Lorentsen

Det kunne ikke forventes bedre: De danske junior- og ungryttere er i dag blevet topplaceret i holdkonkurrencen ved EM, og flere danske ekvipager er klar til de individuelle finaler fortæller en glad landstræner

Sporten har ændret sig – det accepteres ikke

14-07-2019 14:19, af Cecilia Lindahl

I år vil der være endnu større fokus på opvarmningsbanerne ved CHIO Aachen, der sidste år var et stort samtaleemne på de sociale medier efter ukorrekt opvarmning blandt enkelte ryttere