Danskere til internationale stævner

20-04-2016 12:02

Toppen af dansk dressursport er i denne weekend i Tyskland til det store Horses and Dreams stævne i Haagen. Hvert år vælger stævnet et partnerland, og som et ekstra krydderi for de danske ryttere er det i år Danmark, der er partnerland

Copyright Ridehesten.com
Daniel Bachmann Andersen med Blue Hors Hotline

En enkelt paradressurrytter er til start i Belgien, og en enkelt militaryrytter har taget turen til Tyskland. Flere danske springryttere er til gengæld på banen i Drammen i Norge, mens en springrytter er til start i Spanien. Både danske senior- og juniorvoltigører er i Holland, hvor der skal konkurreres individuelt og for hold.

DRESSUR

Horses and Dreams, Hagen, Tyskland d. 20. – 24. april.

CDI1*
Daniel Bachmann Andersen med Blue Hors Don Olymbrio
Martin Christensen med Eviva
Allan Uglsø Grøn med Zick Flower
Sidsel M. Johansen med Soendervangs Arrogant
Carina Reslow Krüth med Heilines Hot Mix
Nathalie Zu Sayn Wittgenstein med Dolany

CDI4*
Anna Kasprzak med Donnperignon
Daniel Bachmann Andersen med Blue Hors Hotline
Anne Van Olst med Zidhane
Cathrine Dufour med Atterupgaards Cassidy
Nanna Skodborg Merrald med Milibar
Nathalie Zu Sayn Wittgenstein med Fabienne
Agnete Kirk Thinggaard med Cassio
Sidsel M. Johansen med Alibi D

PARADRESSUR

CPEDI International, Waregem, Belgien d. 21. – 24. april

CPEDI3*
Stinna Tange Kastrup med Horsebo Smarties

MILITARY

Gut Weiherhof, Radolfzell, Tyskland 21. – 24. april.

CIC1*
Simone Vinther med Stenvaenge Polise

SPRINGNING

Drammen Spring Tour, Norge d. 21. – 24. april.

CSI3*
Sofie Yderstræde Bucka med Champion De Quidam RV
Linnea Ericsson-Carey med Pacome des Plains og Quidams Flower
Torben Frandsen med Antares, Babbet, Caramba, Carpe Diem, Dessa og Highrise
Sofie Halling med Jos Quiros og Toftehøjs Carat
Emil Hallundbæk med Chaccobet, Charinta, Cornetus, Dakar, Early Morning Mist og Stakkato Dream
Nathalie Dahl Jeppesen med Eddyboy
Ulrik Kjaer med Dacon II Z og Hungry Heart De Lux
Martin Dinesen Neergaard med Balu Boris S, Darena MB, Dynamique DML, Ladina, Quick Lilly og Woulon L
Rasmus Rise med Glenfoyle
Thomas Sandgaard med Amarone, De Semilly Edition og Noerremoellehoejs Ariel
Andreas Schou med Allstar, Eurvette O og Royal Butterfly

CSIYHI*
Martin Dinesen Neergaard med Contatour JP og Chaccolie

CSIcH
Cecilie Kjaer med Aagardens Elina
Julie Bjerregaard med Arola og Emmy Lou
Sofie Yderstræde Bucka med Ellely's Quality
Michelle Lassen med Ian og King Louis

CSIP
Josefine Sandgaard Mørup med Bebo Com
Anna Sofie Tørnæs med Homeflight II, Kalypso Skovgaard, Sandlings surreal og Strattonstown Nearly Gone
 
Oliva, Spanien d. 19. – 21. april.

CSI3*
Simon Yde med Caracter II, Cherie og Coeur de Cento

CSIYH1*
Simon Yde med ZB Little C

VOLTIGERING

CVI Ermelo, Holland d. 22. – 24. april.

CVI3* Senior Ind. Female
Amanda Staalsø/longefører: Katrine Krogh med Freedom
Freja Linde/longefører: Marianne Tovborg med Domingo
Kristina Jensen/longefører: Dorthe Ballegaard med Jackson
Nanna Trab Christensen/longefører: Pia Sørensen med Boston
Sheena Bendixen/longefører: Lasse Kristensen med Klintholms Ramstein

CVI2* Senior Ind. Female
Mia Louise Olsen/longefører: Dorthe Ballegaard med Jackson

CVI2* Junior Ind. Female
Emilie Lindgaard/longefører: Thomas Bisgaard med Cyrano
Maria Thingaard Sørensen/longefører: Pia Sørensen med Boston
Ida Trab Christensen / longefører: Pia Sørensen med Boston

CVI1* Junior Ind. Female
Frederikke Maarlev/longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Fabiano
Anna V. Bruun Damm/longefører: Lise-Lotte Bjarndahl med Fabiano

CVI3* Hold Senior
BIS1 - Billund Sportsrideklub/Maria Rasmussen med Turbo af Kloster

CVI2* Hold Junior
VKT1 -Voltigeklubben Thommysminde/Betina G. Nielsen med Goerklintgaards Donau

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen