Danskere til internationale stævner

09-06-2016 11:06

I denne weekend har vi ponyer i både dressur og spring til start i Tyskland. Her skal de unge ryttere blandt andet ride Nations Cup for ponyer, juniorer, ungryttere og children

Copyright Ridehesten.com
Sara Aagaard Hyrm med Der Harlekin B

Ydermere er det danske springlandshold på banen i Polen, hvor de også skal ride Nations Cup om vigtige point til Danmark. To springryttere har taget turen til Holland, og så har vi mange danske militaryryttere til start på hjemmebane, når der afholdes Kalundborg Horse Event for både ponyer og heste.

DRESSUR

Future Champions, Hagen Tyskland, d. 7. – 12. Juni.

CDIOP
Victoria Cecilie Bonefeld Dahl med Gambys Hanneken We
Kristian Würtz Green med D'artagnan
Sara Aagaard Hyrm med Der Harlekin B

CDIP
Louise Christensen med Vegelins Goya
Kristian Würtz Green med Lilo L
Sofie K. Hansen med Prince of Glory
Maria Mejlgaard Jensen med Bjerregaards Mozart
Michaela Navrsted med Gee Gee
Anne Sophie G. Sørensen med Kloosters Eltino

CDIOJ
Camilla Andersen med Rafaella K
Karoline Rohmann med Noosa Melody
Celine Rørbæk Silfen med Romio Højris

CDIJ
Caroline T. Elsner med Alskenz Firfod
Sandra Aagaard Hyrm med Cash
Anne Mette Lyager med Brandtoftes Sjubell
Victoria Kuusisto Pedersen med Don Johnson og Langkjærgaards Donna Fetti
Sara Van Deurs Petersen med Katholm's Ronaldo
Sofie Nymark Vorm med Sarah Bernard B.

CDIOY
Caroline  Aarosin med Daydream
Maja Andreasen med Kano
Alexandra Sørensen med Camiro Mandoe

CDIY
Maja Andreasen med Skjoldgaards Monte Vo
Nana Gajhede med Zoom in Firfod
Rose Marie Henriksen med Donna Silver
Michaela Mejlgaard Jensen med Uno IV
Victoria E. Vallentin med Don'a Rush

CDICh
Camilla Sørensen Olesen med Don Sherif

SPRINGNING

Future Champions, Hagen Tyskland, d. 7. – 12. juni. 

CSIOP
Christine Thirup Christensen med Doon Laddie og Grantorino
Pernille H. Dam Christoffersen med Runehøjs Rocco
Annestine Kibech Hansen med Eddies Dream og Poetic Kelly RC
Gustav Christian Jacobsen med Blidworths Fluffy Duckling og Saorsie
Laura Baaring Kjærgaard med Kantje's Amethist og Tonlyn Bobby Girl
Maria Nørregaard Langhoff med Nikolina og Pepper Ann
Phillippa W. Linde med Bel Air
Anna Weilsby med An Angel og Avec Amour

CSIOJ
Josephine Bøgh med Laurenz
Sofie yderstræde Bucka med Champion de Quidam RV og Ellely's Quality
Emil Hallundbæk med Allstar og Early Morning
Clara Hallundbæk med Jasmin af Hagalund og Quimono de la Roque
Christina Nielsen med Couleur Queen og Griffin
Benedikte Rie Truelsen med Cassina Z og Qunnie

CSIOY
Lejse Bramminge med Cascada og Pepe M
Jonathan Saul Hvalsøe med Libak's Lamento
Martin Knudsen med Candy K. og Quax
Christoffer Nerving Møllekær med Katrinebjergs Luigi og Zidane
Jessica Toelstang med Bjerglunds Campari og Quartel du Mazes

CSIOCh
Isabella Bach med Calippola
Emilie Mosegaard Christiansen med Serupgaards Corona og Serupgaards Tequila
Cecilie Kjær med Aagaardens Elina og Hungry Heart de Lux
Josefine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition
Sisse Mylin Pedersen med Heart of Oak
Emilie Weilsby med Fortuna
 
Sopot, Polen d. 8. 12. juni.  

CSIO5*
Linnea Ericsson-Carey med Contador, Pacome Des Plains og Quidam's Flower
Torben Frandsen med Antares, Carpe Diem og Highrise
Søren Pedersen med Tailormade Carina og Tailormade Chaloubet
Thomas Sandgaard med Amarone og De Semilly Edition
 
Asten, Holland d. 9. – 12. juni.  

CSI1*
Stine Almind-Pedersen med Selma og Smilla

CSI2*
Renee Ulvsbjerg med Coolio

CSIYH1*
Renee Ulvsbjerg med Clintino

MILITARY

Kalundborg Horse Event, Danmark 10. – 12. Juni.
 
CCI1*
Emil Christian Christiansen med Curacao Sb Z
Vivian Ryslinge med Diva de vision
Anna Bjørn med Cts Twin Peaks
Jade Schlichting med Mini Cooper
Vagn Jepsen med Rankegaards Beloki
Matilde Skrædderdal Andersen med Skraedderdals Annabell
Mette Svarrer Christensen med Troldhoejs Blinki
Majbritt Jacobsen med Corilando
Camilla Sahlberg med Kim Possible
Ditte Katrine Oksen med Lillelunds Helle
Ida Holm Jessen Knudsen med Memphis

CIC2*
Tobias Jørgensen med Prior´s Cabbo
Ole Bay Jensen med Harry Potter
Helena Graungaard med Toftegaardens Toscana
Cecilie Eriksen med Calvin
Hanne Wind Ramsgaard med Staugaard's Flying Colours
Niels Goldschmidt med Lasse
Nanna Mortensen med Romulus

CCIP2*
Julie Müller med Sissi Dk Tento
Louise Jørgensen med Reja

Kilde: Dansk Ride Forbund.

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen