Danskere til internationale stævner

11-05-2017 12:40

De danske dressurryttere er klar på hjemmebane, når Aalborg Dressage Event afvikles den kommende weekend. Springrytterne repræsenterer de danske farver  i Norge, Belgien, Tyskland og Holland, mens militaryrrytterne har taget turen til Marbach i Tyskland 

Copyright Ridehesten.com
Sille Engermann og Darius, der her ses ved JBK, 2016

De danske dressurryttere er klar på hjemmebane, når Aalborg Dressage Event afvikles den kommende weekend. Her er både ponyer, juniorer, ung- og U25ryttere samt seniorer til start. I springning står den blandt andet på Nations Cup for seniorlandsholdet i Norge, mens pony-, children-, junior- og ungrytterne skal forsvare de røde-hvide farver ved Nations Cup i Belgien. Derudover er danske springryttere til start i Tyskland og Holland, og sidst men ikke mindst har fire militaryryttere taget turen til Marbach i Tyskland

DRESSUR

Aalborg Dressage Event, Danmark d. 11. – 14. maj

CDI3*

Rie Møller med Toftekærs Diva
Allan Skov med Midtgårdens Showhit
Karin Nissen med Eno
Laura Mølvig  med Atterupgaards Wolfgang
Lone Bang Larsen med  Darwin Toftagergaard
Martin Christensen med Eviva
Lena Leschly Aamann med  Gørklitgaards Fanero
Line Hermann Hass med  Westergaardens Tarsan
Kathrine Lindbøg Lang  med Onassis
Charlotte Heering med Bufranco
Michael Nielsen med Count To Ten WN
Helle Pedersen med Skywalker

CDIU25

Emma-Amalie Wraa med Fuerst Fahrenheit L
Kathrine Springborg med May Candeloro
Maja Petersen med Højgaards Dexter
Katrine Gammelgaard Loft med La Reina Romana
Sille Engermann med Darius
Victoria E. Vallentin med Fabienne
Michala Mejlgaard Jensen med Diva Raevdal

CDIYR

Amalie Aasted Albaek med Oerevadbros Dior
Signe Andersen med Waldemar
Nana Gajhede med Zoom In Firfod
Jeanette Haugaard med Stenholt Amilla
Rose Marie Henriksen med Donna Silver
Sandra Aagaard Hyrm med Cavanillas-W
Louise Karstoft med Famaso
Fiji Kjær Lynge med Labanos
Amanda Overgaard med Sky Newz Horsebo
Pernille Pilborg med Hoelgaards Armani
Clara Rosendahl Westergaard  med Hestebækvejens Begman

CDIJ

Anna Maarbjerg med Kirks Dibsi
Anne Mette Lyager medBrandtoftes Sjubell
Cecilie Dybro Jensen med Nørgaards Leonora
Natalie Hering med Litvinenko Sjælstofte
Sofia Valentina Hegstrup med Merquery
Kristian Würtz Green med  Schuberts Don Diablo
Asta Silje Enevoldsen med Traneenggaards Kiago
Maria Dahl-Bruun med Volstrupgaards Cassiopeia

CDIP

Isabel Toft Waksvik med SL Cuba
Elisabeth Ulrich med Dornick-Son
Claudia Kjær med Adriano B
Amria Aasted Jespersen med Top Tilas
Sara Aagaard Hyrm med  Der Harlekin B
Cecilie Hedegaard med Strandgaards Challenger
Sofie K. Hansen med Prince of Glory
Kristian Würtz Green med  D'artagnan og Lilo L
Louise Christensen med Vegelins Goya

MILLITARY

Marbach, Tyskland d. 11. – 14. maj

CIC3*

Peter T. Flarup med Frankie
Mia Irene Hastrup med Constantin M

CIC1*

Anna Bjørn med CTS Twin Peaks
Mia Irene Hastrup med Shjabrina

CCIP2*

Louise Dyhr Andreasen med Frydenssang Mylord

SPRINGNING

Drammen Spring Tour, Norge d. 8. – 14. maj

CSIO3*

Sandra Enemark med Conway
Linnea Ericsson-Carey med Bernadine, Boomerang og Pacome Des Plains

Torben Frandsen med Antares, Cybertop og Highrise
Maria Hjorth Frederiksen med Duble
Rikke Haastrup med Casira, Charleston K og Contador
Jonathan Hvalsøe med Saul Caroli, Libak's Lamentos og Lucky Punch
Martin Dinesen Neergaard med Braveheart, Christoph Columbus, Eurvette O og Quasine Z
Simon Yde med Cherie  og Laurens Ask

CSI1*

Anne Hou Christensen med Aagaardens Calina, Ayers Rock og Bjerglunds Crak
Sandra Enemark med Bjerglunds Condor
Rikke Haastrup med Carlotta
Christian Jansen med Casandra og Madea
Annika Knudsen Lorentsen med Daylight K
Kristian Skovrider med Eros, Hero og Lykkehøjs Cassander
Simon Yde med Cherie  og Laurens Ask

CSIYH1*

Anne Hou Christensen med Aagaardens Calina
Sandra Enemark med Beyond Fellow Dancing K
Rikke Haastrup med Coupe Dior
Simon Yde  med ZB Little C

Pfedefestival Redefin, Tyskland d. 12. – 14. maj

CSI3*

Emil Hallundbæk med Chalisco og Uno's Safier
Karina Leichle med Aken Utopia, Cosmos og Sire D'Isigny
Søren Pedersen med Quel Cadeau, Tailormade Carina og Tailormade Cavetta

CSIYH1*

Emil Hallundbæk med Charinta
Søren Pedersen med Tailormade Sandros Bella

CSI Aachen, Tyskland d. 11. – 14. maj

CSI2*

Rikke Belinda Barker med Oh La'la og Quitha Blue

CSI1*

Rikke Belinda Barker med Chippo Z

Kronenberg, Holland d. 11. – 14. maj

CSI2*

Lars Bak Andersen med Casmann

Opglabbeek, Belgien d. 11. – 14. maj

CSIOP

Nikoline Dresler med Chocalarto
Ingrid Rose Gasmann  med Vales Blue Song
Annestine Kibech Hansen med Eddies Dream og Poetic Kelly RC
Laura Baaring Kjærgaard med Goliath Van De Groenweg og Vie'nka Du Lavadin
Theodor Linde med Attyrory Rebel og Bel Air
Josefine Sandgaard Mørup med Bebo Com
Anne Sofie Tørnæs med Homefligt II, Kalypso Skovgaard og Strattonstown Nearly Gone
Caroline Nørgaard Winter med Colton Milton og De La Marcos Oliver

CSIOch

Madelen Bennetsen med M.B. Calida og M.B. Hummels ACDC
Gustav Christian Jacobsen med Fayot og Waldemar
Cecilie Kjær med Aagardens Elina og Hungry Heart de Lux
Noona Wildfang Linde med  Chelino og Townhead Lakita R
Josefine Sandgaard Mørup med De Semilly Edition
Christian Svendgaard med Ninjas Balou

CSIOJ

Emilie Mosegaard Christiansen med Serupgaards Corona
Anne Katrine Kolborg Johansen med Abilgaards Sonate
Laura Baaring Kjærgaard med Carina
Michelle Lassen med Cevin og Zocker
Philippa W. Linde med Elien og I Caipiroska
Kaisa Aino Moos med Dobbel Dream og Second 8 K
Anna Weilsby med Cliff Young og Cosby
Emilie Weilsby med Crown of Denmark Z

CSIOY

Sofie Yderstræde Bucka med Champion De Quidam RV ,El Ninjo Van de Kwade Heyde og Ellely's Quality
Melissa Fobian med  Calvin K
Konstantin Deeken Künnemann med AK's Crowney og Heinsgaardens Cosmea
Cathrine Møller med Silvaner D C
Jessica Troelstang med Bjerglunds Campari og Luigi

/DRF

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen