Trine Askjær-Jørgensen
Inden længe går det løs med europamesterskaberne i dressur for flere aldersgrupper. Hvor seniorerne rider EM hvert andet år og indimellem det OL og VM, rider junior-, ung- og U25-rytterne EM hvert år.
For U25- og ungrytterne afvikles mesterskaberne i Kronberg, Tyskland, fra den 8. til 12. juli, mens EM for junior- og ponyryttere afvikles i Le Mans, Frankrig, fra den 28. juli til 3. august. Da det er et ulige år, rider seniorerne også EM, og det foregår i Crozet, Frankrig, den 28.-31. august.
U25-holdet til EM er allerede udtaget, og fire talentfulde ryttere skal repræsentere Danmark, mens to reserver står klar ved behov. Ungrytterholdet vil blive udtaget endeligt tættere på tilmeldingsfristen. Under mesterskaberne vil både holdleder for junior- og ungryttere, Jeannett Andreassen, landstræner for U25-, junior- og ungryttere, Kenneth Damgaard, samt tidligere elitesportschef og nuværende holdleder Anne-Mette Binder være til stede for at støtte rytterne.
Longlisten for juniorrytterne er også klar, og den endelige udtagelse sker ligeledes tæt på fristen for tilmelding. Longlisten for ponyrytterne er endnu ikke offentliggjort, men det forventes, at holdet udtages frem mod tilmeldingsfristen den 18. juli. Ved mesterskaberne i Frankrig vil Jeannett Andreassen, Kenneth Damgaard, holdleder for ponyer Lars Krogsgaard og landstræner for ponyer Lisbet Seierskilde alle være til stede for at bakke op om de unge ryttere.
Oversigt over ryttere udtaget til EM og på longlister
U25 – endeligt udtaget:
Reserver:
Ungryttere – longlist:
Juniorryttere – longlist:
Kilde: Dansk Ride Forbund