Internationale starter - uge 42

19-10-2022 10:33

Annika Knudsen Lorentsen

Rigtig mange danske spring-, dressur- og militaryryttere er i denne uge til start ved internationale stævner rundt omkring i Europa

Copyright Ridehesten.com
Philippa Wildfang Linde med Fafira-W. Foto: Ridehesten.com/Maria Lerche Mortensen
Nyheden fortsætter efter annoncen

DRESSUR

Aarhus, Vilhelmsborg, den 17.-23. oktober
CDI-W
Daniel Bachmann Andersen med Zippo M.I.
Andreas Helgstrand med Jovian
Anna Kasprzak med Addict de Massa
Carina Cassøe Krüth med Heiline's Danciera
Cathrine Laudrup-Dufour med Bohemian
Nanna Merrald Rasmussen med Blue Hors St. Schufro
Lone Bang Zindorff med Thranegaardens Rostov

CDI3*
Janni Dietz med Rosengaards Zundance
Rikke Dupont med Grand Galiano
Charlotte Heering med Bufranco
Andreas Helgstrand med Queenparks Wendy
Marianne Yde Helgstrand med Super Mario og Elverhøjs Raccolto
Patricia Hvidt med Lepas Armani
Anna Kasprzak med Rock Star 13
Carina Cassøe Krüth med Heiline's Zackton og Four Oaks Diaz by Zaber
Cathrine Laudrup-Dufour med Vividus Qre (swb)
Jeppe Mølgaard Mathiasen med Rosenstolz
Nanna Merrald Rasmussen med Blue Hors Touch of Olympic L
Line Miller Danielsen med Halmtofte Amourette
Trine Mittag med Gammelenggaards Easy
Nadja Aaboe Sloth med Favour Gersdorf
Anna Zibrandtsen med Quel Filou

CDIU25
Sandra Aagaard Hyrm med Heslegaards Rismon
Karoline Rohmann med Jakas don Louvre
Laura Kristine Thorup med Blue Hors Veneziano

CDIY
Ida Kirstine Bjørn med Hussmanns Jackson og Hotson
Alexander Yde Helgstrand med Belantis
Frederikke Gram Jacobsen med Ryvangs Zafina
Maria Mejlgaard Jensen med Antango du Feuillard
Lea Andreassen Torabi med Bergakras Amaranth
Johanne Amby Ubbesen med Møgelvang Ferrari
Laura Høj Vraa med Østerkjær Filucca
Isabell Toft Waksvik med Jet Set V.

CDIJ
Cecilie Maria Schrøder Dreymann med Jepha's Dumle
Thilde Rude Hare med Zidan-DN og Fred The Red
Freje Oline Skovhus Lindblad med Egelund Yurrell
Nina Sønderby Mikkelsen med Vidtskue's Rafaela
Valentin Munkedal med Severis Jody
Annabelle Rehn med Vestervangs Garson og Nikitaro
Theresa Rosenkilde med Blue Hors Zwobber
Victoria Toft Waksvik med Dancing Boy

MILITARY

UVM, Le Lion d'Angers, Frankrig, den 19.-23. oktober
CH-M-YH-CCI2*-L
Peter T. Flarup med H.Carald Z
Tobias Jørgensen med J-Heraldika
Hanne Wind Ramsgaard med Linn
Casper Rasmussen med Chaccedee

SPRINGNING

Helsinki, Finland, den 20.-23. oktober
CSI5*-W
Emil Hallundbæk med Irwin, Chalisco og Casirus
Thomas Velin med Quidamo D og Bolero de Beaufour

Vilamoura, Portugal, den 17.-23. oktober
CSI3*
Emmie Axelsen med Sapphire

Neumünster, Tyskland, den 19.-23. oktober
CSI1*
Cecilie Aarslev Papsøe med Lady Calando, Cremant og Black Colluna
Selma Sofie Allerup med Quick Jump W
Christine Tvedskov Bille med Never Let Go og Chuck Norris
Emilie Graae Bisgaard med Larson VDL
Alberte Filuca Brünning Conradsen med Miss Hope og Medina
Maya Ceder med GSS Westwood og Candela Veritas
Silje Dalgaard med Caiton Ravnes-Have DWB
Maja Dalsgaard med Rilson de L'Abbaye
Emma Victoria Garnell med Libaks Castello
Christina Thinggaard Jacobsen med Quirido F og Le Hero Ask
Maria Nørheden Johansen med Juliannes H og Action Hannes
Marie Louise Riisgaard Kemp med 4ever Black Jack
Sofie Kondrup med Lillevangs Gaia
Linea Kovdal Jørgensen med Cornection
Katrine Krog Stigsen med Emily Deschanel Mak og Casandra
Karla Langgaard Ekstrand med Diakhan
Nanett Larsen med Kidane des Terdrix
Anna Ley med Sikita og Errando
Hans Ley med Quincy Rold og Kong's Alli
Annika Knudsen Lorentsen med Daylight K
Philip Loven med Vergil N, Origi Vls og Karthana
Sascha Meldgaard Mortensen med Kalusino
Antonie Lauritzen Mølgaard med Marienhof's Happy Ma Belle
Camille Hartvig Nielsen med Captain Puck
Jeff Paw Nielsen med Raypawers Rockalido C
Kristine Amalie Paulson med Toftehøjs Justitia og Chanel
Elisabeth Salhøj Rask med Koenigsroeschen Dree Boeken, Chica og Casall 16
Nicoline Bo Rasmussen med Emilie Imhoff og Cabrio
Louise Rich med Jacky og Dis Moi Tout de Clairbois
Emilie Sehested Boll med Lantini EM og Elmegaardens Monroe
Carla Svendgaard med Lighning Blue WS og Go Quasi
Isabella Zitz med Panerai ter Muyncken og Esso

CSIYH1*
Anja T. Hansen med Skovhøjs Snippifly
Nanett Larsen med Jubilee
Jeff Paw Nielsen med Raypawers Diardo C

Nyheden fortsætter efter annoncen

Vejer de la Frontera, Spanien, den 19.-23. oktober
CSI3*
Noona Wildfang Linde med I Caipiroska og Cloi
Philippa Wildfang Linde med Fafira W, Choppine du Bidou og Carreau of Greenhill Z
Theodor Linde med Lehar, Jaguar og Salto des Nauves H D C
Caroline Rehoff Pedersen med Chaccieny, Casey og Calvin 115

CSIYH1*
Philippa Wildfang Linde med Sohn der Erde K
Theodor Linde med Kristal
Caroline Rehoff Pedersen med Lerskovs Balouna

San Giovanni in Marignano, Italien, den 19.-24. oktober
CSI3*
Zascha Nygaard Andreasen med Coleccini, Primavera, Lacalito 2 og Cloud Seven 7

CSIYH1*
Frederik Frank Madsen med Coralin 8, Copacabana 47, Cha-Ching Dtc og Caluun
Zascha Nygaard Andreasen med Stanley og Cornflake Cr

Kronenberg, Holland, den 19.-23. oktober
CSI2*
Christian Jansen med Chinett Ask, Aagaardens Calina og Stenvangs Daiquiri
Linnea Ilsøe Madsen med Medina-Em og Lillebergs Lanzelot
Jennifer Pedersen med Catdaddy, Finlandina og Didam 2
Søren Pedersen med Tailormade Carem Sandy og Tailormade Chaccothargo
Søren Møller Rohde med Todt Un Prince Ask, Grace Ask og Action Man Ask

CSI1*
Christian Jansen med Ca-Di DD
Ida Bech Lange med Jokinal
Ane Pedersen Mylin med Diamant
Sisse Pedersen Mylin med Capilan Jack og Calvin DG Z
Karen Møller Rohde med Joker Ask og Grace 472
Søren Møller Rohde med Cheetah Ask Z
Astrid Lund Wisholm med Guardiola 4

CSIYH1*
Christian Jansen med Calika-Vitz
Konstantin Deeken Künnemann med Skavhøjs Cornell F og Cyrillus
Ane Pedersen Mylin med Apoki M
Jennifer Pedersen med Luxana og Kay One 4
Søren Pedersen med Tailormade London Blue, Tailormade Chaloustone og Tailormade Casallorette PS
Karen Møller Rohde med Figeac Ask, Evolution Ask DWB og Cassado Ask
Søren Møller Rohde med Katarina Ask og Casper Ask

Chevenez, Schweiz, den 20.-23. oktober
CSI2*
Sophia Studd med Janus VB og Holsteins Matina

Michalowice, Polen, den 20.-23. oktober
CSI2*
Rikke Andersen med New Star V7h Russeltveld og Chaccossini 

CSI1*
Sara Spåbæk Johansen med Raabjergs Gazella og Quinssini B
Sille Marie Nyboe Jakobsen med Chaccita

CSIYH1*
Rikke Andersen med Twilight, Tomba la Bomba US, Most Wanted og Dam's Charrano Blue
Sara Spåbæk Johansen med Chavaro

Opglabbeek, Belgien, den 20.-23. oktober
CSI2*
Laura Baaring Kjærgaard med Viva Vulkano, King Valentino Z, First Lady G og Arusha
Charlotte Kondrup med Dithmarsia

CSI1*
Cornelia Catarine Christiansen med Feline II Ask
Leonore Catrine Christiansen med Cariba 21
Sofie Højris Hansen med Univers La Tuiliere og Iep
Laura Baaring Kjærgaard med Agadance van't Gelutt og Consult Picobello Z
Matilde Baaring Kjærgaard med Vanilla von Hary Z
Charlotte Kondrup med Crystal Knight

Astrid Ø. Sørensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Astrid Ø. Sørensen