Klar til åbningen af de Paralympiske Lege

07-09-2016 20:52

Mange af de danske atleter og deres staff er nu klar i åbningsceremonien for de Paralympiske Lege 2016, som finder sted i Rio de Janeiro i aften brasiliansk tid

Hestepasser Katrine Westergaard fortæller fra Rio de Janeiro til Ridehesten.com:

- Ryttene har fået trænet i formiddag, og i dag var første gang på konkurrencebanen. Det var utroligt varmt, og ikke en vind der rørte sig, men hestene er 'fit for fight' og har det rigtig godt.

De danske ryttere, deres staff, dyrlæge og to af hestepasserne er taget til PL-byen, hvor de samlet skal følges med resten af den danske delegation til åbningsceremonien.

- Mathilde og jeg er blevet i Grooms Village for at passe hestene og skal se ceremonien på storskærm her i staldområdet, hvor FEI serverer pizza og drikkevarer, fortæller Kathrine.

Dressurrytter Annika Lykke Dalskov er udpeget som den danske fanebærer ved åbningsceremonien, der kan ses på DR3 onsdag den 7. september fra kl. 23.00.

Info

Sådan dækkes Paralympiske Lege på DR
DR3 - Rio 2016: Paralympiske Lege, direkte hver eftermiddag og aften. Værter er Tobias Hansen og Frederik Lindved mens medkommentatorerne blandt andet består af den 3-dobbelte PL-guldvinder Jackie Christiansen.

Magasinet på DR1 - Rio 2016: Guld til Danmark, hver aften i forlængelse af den sene TV Avisen. Værter er Mette Bluhme Rieck og Søren Reedtz.

Indtil videre ser tidsplanen for rytternes således ud:

Søndag den 11 September
10:00 - 12:51 Team Test - Grad III
14:00 - 16:04 Team Test - Grad Ib

Mandag den 12 september
10:00 - 11.55 Team Test - Grad IV
13:00 - 17.22 Team Test - Grad Ia

Tirsdag den 13 september
10:00 - 12:14 Team Test - Grad II
14:00 - 16.42 Individual Championship Test - Grad III
17:00 - 17:15 Individual Championship Test - Grad III - Præmieoverrækkelse

Onsdag den 14 september
10:00 - 11:55 Individual Championship Test - Grad IV
12:05 - 12:20 Individual Championship Test - Grad IV - Præmieoverrækkelse
14:00 - 16:04 Individual Championship Test - Grad Ib
16:20 - 16.35 Individual Championship Test - Grad Ib - Præmieoverrækkelse

Torsdag den 15 september
09:00 - 11:14 Individual Championship Test - Grad II
11:25 - 11:40 Individual Championship Test - Grad II - Præmieoverrækkelse
12:45 - 17.07 Individual Championship Test - Grad Ia
17:20 - 17:35 Individual Championship Test - Grad Ia - Præmieoverrækkelse

Fredag den 16 september
09:00 - 09:56 Individual Freestyle Test - Grad III
10:10 - 11:06 Individual Freestyle Test - Grad IV
11:20 - 11:35 Individual Freestyle Test - Grad III - Præmieoverrækkelse
11.35 - 11.50 Individual Freestyle Test - Grad IV - Præmieoverrækkelse
13:00 - 13:56 Individual Freestyle Test - Grad IB
14:10 - 15:14 Individual Freestyle Test - Grad Ia
15.30 - 16:26 Individual Freestyle Test - Grad II
16:40 - 16:55 Individual Freestyle Test - Grad Ia - Præmieoverrækkelse
16:55 - 17:10 Individual Freestyle Test - Grad II - Præmieoverrækkelse
17:10 - 17:25 Individual Freestyle Test - Grad Ib - Præmieoverrækkelse
17:25 - 17:40 - Team - Præmieoverækkelse
Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing