Sæt kryds i kalenderen: DV's Hingstekåring 2027

13-03-2026 12:18

Datoen er sat for Dansk Varmblods Hingstekåring 2027. Efter endnu en begivenhedsrig udgave i Herning med topsport, spændende avlsnyheder, unghestechampionater og fyldte messehaller kan hestefans allerede nu begynde at glæde sig til næste års store hestefest

Copyright Ridehesten.com
Nu kan du allerede begynde at glæde dig til Dansk Varmblods Hingstekåring 2027. Her ses Cathrine Laudrup-Dufour med Mount St John Freestyle efter deres sejr i CDI5* Grand Prix. Foto: Ridehesten.com/ Maria Lerche Mortensen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Den netop overståede udgave af Dansk Varmbods Hingstekåring i Herning bød endnu en gang på store sportslige oplevelser, spændende avlsnyheder, fyldte tribuner og masser af liv i messehallerne. Nu kan arrangørerne allerede løfte sløret for datoen til næste års store hestefest. 

Fra den 10.-14. marts 2027 vender Dansk Varmblods Hingstekåring nemlig tilbage til Herning, hvor avlere, ryttere og hestefans igen kan se frem til fire dage med hingstekåring, international topsport, unghestechampionater, gallashows, faglige indslag og den populære Hest & Rytter-messe. 

Store sportslige oplevelser i Boxen
En af de helt store oplevelser under årets hingstekåring var den intense duel mellem danske Cathrine Laudrup-Dufour og tyske Isabell Werth i den internationale 5-stjernede dressur i Jyske Bank Boxen. 

I fredagens Grand Prix leverede de to dressurdronninger et sjældent spændende opgør, hvor Laudrup-Dufour til sidst trak det længste strå med Mount St John Freestyle, mens Werth fulgte lige efter med Wendy de Fontaine. Det var et spændende opgør med to af verdens allerbedste dressurryttere, som sjældent er set på dansk grund. 

Dagen efter fortsatte spændingen i Grand Prix Kür, hvor tribunerne var fyldt til bristepunktet. Her sikrede den danske ekvipage endnu en sejr med en score over 90%, mens Werth og Wendt igen lagde massivt pres på og sluttede som nummer to. Endnu en gang var publikum vidne til et mindeværdigt øjeblik. 

Copyright Ridehesten.com
Fv. Isabell Werth, Cathrine Laudrup-Dufour og Isabel Freese. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Bojsen

Avlsmæssige højdepunkter
Selvom Dansk Varmblods Hingstekåring for mange handler om meget andet end netop kåring, så er det for forbundet hele grunden til, at eventet hvert år bliver stablet på benene. Igen i år blev der sat tydelige aftryk på avlen. I en stærk kollektion af dressurhingste blev 18 hingste godkendt, hvoraf fem af dem blev fremhævet som præmiehingste. 

På springsiden skrev en danskavlet hingst historie. Jupiter DWB imponerede i en sådan grad, at den blev både fløjhingst og samtidig modtog opdrættermedalje i guld. Den første guldmedalje til en springhingst i Dansk Varmblod siden 2004. 

Samtidig blev springhingsten Todt Un Prince Ask hyldet som Årets Hingst efter en lang karriere med markante resultater i både sport og avl

Copyright Ridehesten.com
Jupiter DWB med Jeff Paw Nielsen ved siden. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Bojsen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Ungheste og amatørryttere i fokus
Også de unge talenter og amatørrytterne fik deres plads i rampelyset ved den netop veloverståede hingstekåring i Herning. 

I Blue Hors Unghestechampionatet imponerede blandt andre EVO Ivy Blue, som med Anne-Mette Strandby Hansen leverede en stærk præstation og begejstrede testrytter Daniel Bachmann Andersen. Hos de unge springheste, i Dansk Hesteforsikring Unghestechampionat blev det Syvhøjegårds Quick-Change redet af Jeppe Madsen, der løb med sejren efter en suveræn præstation alle dage. 

Copyright Ridehesten.com
EVO Ivy Blue med Anne-Mette Strandby Hansen i sadlen. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Bojsen

Derudover blev finalerne i den nye Helgstrand Dressage DWB Amateur Cup afgjort for første gang i de fantastiske omgivelser. Her var det Helena Kobborg, der sejrede i LA-finalen, mens Thilde Emilie Højer løb med sejren i MB-finalen. Cuppen mødte stor opbakning, både under kvalifikationsstævnet og på tilskuerpladserne i Herning, så mon ikke succesen gentager sig næste år. 

I springningens amatørcup, KRAFFT Tour of Amateurs, som har været en del af eventet siden 2018, var det yderst spændende, hvem der løb med sejren. Efter tre fantastiske ridt blev det Sofia Skjærup Olsen og Firefly, der kunne lade sig hylde som vinder af finalen

Copyright Ridehesten.com
Syvhøjegårds Quick-Change redet af Jeppe Madsen. Foto: Ridehesten.com/ Aviaja Vindum Hansen

Show, hæderspriser og messe
Hingstekåringen bød som altid også på underholdning og hyldester. Under gallashowet i Jyske Bank Boxen blev Wendy de Fontaine hædret med H.K.H. Prinsesse Benediktes Vandrepræmie efter sine internationale topresultater med Isabell Werth i sadlen, mens den tredobbelte UVM-guldvinder Quinn G. modtog Dansk Varmblods guldmedalje, ligeledes for sine flotte resultater. 

Sideløbende summede Hest & Rytter-messen igen af liv i de fem store messehaller, hvor mere end 260 udstillere præsenterede alt fra rideudstyr og foder til trailere, staldinventar og faglige oplæg. Blandt andet holdt Bjarne Nielsen og Dennis Fisker en vellykket clinic om torsdagen, hvor fokus var på, når avl og sport mødes

Copyright Ridehesten.com
Wendy de Fontaine modtog H.K.H. Prinsesse Benediktes Vandrepræmie. Foto: Ridehesten.com/ Jørgen Bak Rasmussen

Klar til endnu en hestefest
Med endnu en vellykket hingstekåring i bagagen er der allerede nu lagt op til nye store oplevelser i Herning næste år. Dansk Varmblods Hingstekåring 2027 afholdes fra den 10.-14. marts, hvor publikum igen kan se frem til fire dage med avl, sport, inspiration og hesteglæde.

Synes du også, at der er lidt lang tid til, så kan du se tilbage på nogle af årets helt store højdepunkter på Ridehesten.com, hvor vi har gjort os umage for at dække alt fra avl, dressur, springning, faglige indslag og Hest & Rytter-messen, ligesom vores dygtige fotografer var på pletten alle dage, hvor der blev taget over 11.000 billeder. 

Et udpluk af nogle af nyhederne fra 2026: 

Copyright Ridehesten.com
Der var fuldt hus i Jyske Bank Boxen, da den 5-stjernede dressur blev afviklet. Foto: Ridehesten.com/ Jørgen Bak Rasmussen
Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner