Tre guld, to sølv og to bronze lørdag

03-08-2014 09:15, af Thomas Bach Jensen

Lørdag ved NM for islandske heste i Herning blev en dag, hvor de danske ryttere fik det ypperste ud af næsten alle starter

Copyright Ridehesten.com
Nybagt nordisk mester i T.1. for juniorer: Clara Håkonsson & Kolfaxi fra Lilleheden. Foto: Kari Baklund.

Guldet: Clara Håkonsson og  Kolfaxi fra Lilleheden sikrede sig på overbevisende vis NM-guldet i T.1.-finalen for juniorerne. I B-flok vandt Vala frá Sólvangi en meget overbevisende sejre med hele 9,051 points med sin sædvanlige rytter Stephanie Nielsen. Alle tilskuerne bliver forelsket i Vala, som på bedste vis kombinere vilje og løbeglæde med afspændthed.

I Gæðingakeppni teenage class blev det til dobbelt dansk sejre. Her vandt Himna fra Nr. Hytten og Sine Lund Jensen guld, imens Mestur fra Næsste og  Ditte Bamberg tog sølv. Det blev også til en sølvmedalje til Martin Rokkjær Simonsen og  Frekja fra Kraghøj 4-gang Junior.

De to danske bronzemedaljer blev redet i hus af Sigurdur Oskasson og Djass fra Gardabæ i A-flok og Ida-Marie Ulbæk og Sylgja fra Auðsholtsshjáleigu i gæðgakeppni Young Adults.

Udover medaljer, så bød dagen også på B-finaler, hvor det lykkedes danske ryttere af vinde B-finalen i både T.1. og 5-gang. Trine Risvang og Hylur frá Austurkoti har takket ja til at deltage i T.1. A-finalen i morgen – og Rasmus Møller Jensen og Farsæll vom Hrafnsholt får vi at se i A-finalen i 5-gang!

Se tv-klip fra stævnet HER

Resultaterne af dagens konkurrencer.

T.1. B-finale

06: 045 Trine Risvang [S] [DK] – Hylur frá Austurkoti 7,89
07: 078 Guðmundur Fr. Björgvinsson [S] [IS] – Herkules fra Pegasus 7,72
08: 088 Agnes Helga Helgadottir [S] [NO] – Fjarki frá Breiðholti 7,22
09: 018 Anna Stenbeck [S] [SE] – Orri från Mörtö 7,05
10: 072 Kristján Magnússon [S] [IS] – Sölvi frá Ingólfshvoli 6,28

T.1. Ungrytter – B-Finale

06: 081 Fríða Hansen [Y] [IS] – Hamar frá Litla-Hamri 7,16
07: 035 Filippa Helltén [Y] [SE] – Máni frá Galtanesi 6,72
08: 085 Guðmunda Ellen Sigurðardóttir [Y] [IS] – Óskar frá Akureyri 6,67
09: 006 Veera Sirén [Y] [FI] – Aldís frá Miðey 6,56
10: 104 Caroline Gleditsch Holstad [Y] [NO] – Thor fra Ketu 6,17

T.2.senior – B-Finale

06: 093 Hanne Smidesang [S] [NO] – Vökull fra Kopavogi 7,88
07: 049 Jeanette Holst Gohn [S] [DK] – Jósep frá Skarði 7,54
08: 016 Josefin Birkebro [S] [SE] – Þór frá Kaldbak 7,38
09: 044 Hans-Christian Løwe [S] [DK] – Eldjárn fra Vivildgård 7,08
10: 017 Louise Löfgren [S] [SE] – Gloi från Nöddegården 7,04
11: 092 Camilla Mood Haavig [S] [NO] – Herjann fra Lian 6,30

T.2. Ungrytter – B-Finale

06: 009 Martta Uusitalo [Y] [FI] – Þumall frá Stóra-Hofi 6,46
06: 061 Ida Emilie Kaasgaard [Y] [DK] – Naskur frá Búlandi 6,46
08: 086 Ellen Ýr Gunnlaugsdóttir [Y] [IS] – Þeyr fra Guldbæk 6,37
09: 106 Ingrid Marie Larsen [Y] [NO] – Dimmey fra Jakobsgården 6,00
10: 083 Svandís Lilja Stefánsdóttir [Y] [IS] – Lilja från Lindvallen 5,12

5-gang Senior – B-Finale

06: 048 Rasmus Møller Jensen [S] [DK] – Farsæll vom Hrafnsholt 6,91 
07: 044 Hans-Christian Løwe [S] [DK] – Eldjárn fra Vivildgård 6,84
08: 022 Jessica Rydin [S] [SE] – Jorik från Lönneberga 6,76
09: 089 Anne Lene Holm [S] [NO] – Bjartur von Hof Osterkamp 6,67
10: 076 Eyjólfur Þorsteinsson [S] [IS] – Kraftur frá Efri-Þverá 6,53

4-gang Senior – B-Finale

06: 090 Anne Stine Haugen [S] [NO] – Kristall fra Jarðbrú 7,33
07: 045 Trine Risvang [S] [DK] – Hylur frá Austurkoti 7,17
08: 072 Kristján Magnússon [S] [IS] – Sölvi frá Ingólfshvoli 7,07
09: 100 Tine Johansen [S] [NO] – Hrímbakur fra Hólshúsum 7,00
10: 073 Snorri Dal [S] [IS] – Vignir frá Selfossi 6,63

4-gang Junior – A-Finale

01: 038 Jack Eriksson [J] [SE] – Kolskeggur frá Bakkakoti 6,33
02: 064 Martin Rokkjær Simonsen [J] [DK] – Frekja fra Kraghøj 6,23 – SØLV
03: 012 Nicole Hiltunen [J] [FI] – Vottur frá Grafarkoti 6,03
04: 110 Karoline Ilseth Dahlø [J] [NO] – Draumur fra Taasaasen 5,87
05: 063 Catharina Smidth [J] [DK] – Nökkvi fra Ryethøj 5,30

T.1. Junior – A-Finale

01: 062 Clara Håkonsson [J] [DK] – Kolfaxi fra Lilleheden 6,39 – GULD
02: 112 Oline Michelson [J] [NO] – Difa fra Åsvin 6,22
03: 110 Karoline Ilseth Dahlø [J] [NO] – Draumur fra Taasaasen 6,00
04: 012 Nicole Hiltunen [J] [FI] – Vottur frá Grafarkoti 5,83
04: 111 Mia Strøm [J] [NO] – Aron fra Jakobsgården 5,83
06: 038 Jack Eriksson [J] [SE] – Kolskeggur frá Bakkakoti 5,67

Gæðingakeppni A-flok – A-Finale

01: 033 Sigurður Óli Kristinsson [S] [IS] – Vár frá Vestra-Fíflholti 8,960
02: 013 Vignir Jónasson [S] [SE] – ìsar frá Keldudal 8,780
03: 022 Sigurdur Oskasson [S] [DK] – Djass fra Gardabæ 8,718 – BRONZE
04: 038 Gry Hagelund [S] [NO] – Tvistur frá Bræðratungu 8,527
05: 032 Elvar Einarsson [S] [IS] – Valur frá Keldudal 8,482
06: 019 Janni Rønnow Bach [S] [DK] – Glúmur frá Blesastöðum 1A 8,407
07: 041 Stian Pedersen [S] [NO] – Baugur fra Vidinesi 2 8,333
08: 021 Elin Huld Kjartansdottir [S] [DK] – Sambó frá Skarði 8,156

Gæðingakeppni B-flok – A-Finale

01: 016 Stephanie Nielsen [S] [DK] – Vala frá Sólvangi 9,051 – GULD
02: 031 Agnar Snorri Stefánsson [S] [IS] – Fimur fra Egholm 8,720
03: 009 Ása Sif Gunnarsdottir [S] [SE] – Blika frá Hjallanesi 1 8,646
04: 017 Charlotte Cook [S] [DK] – Glymur frá Sauðárkróki 8,463
05: 008 Max Olausson [S] [SE] – Gandur frá Garðsá 8,460
06: 050 Jóanis Í Hoygarðinum [S] [FO] – Marel frá Feti 8,409
07: 006 Helena Kroghen Adalsteinsdottir [S] [SE] – Silfri fra Litlu-sandvik 8,391
08: 044 Elise Lundhaug [S] [NO] – Bikar fra Sydri-Reykjum 8,289

Gæðingakeppni Young Adults Class – A-Final

01: 035 Guðmunda Ellen Sigurðardóttir [Y] [IS] – Glúmur frá Svarfhóli 8,552
02: 045 Trine Jonassen [Y] [NO] – Katur fra Langholtsparti 8,532
03: 023 Ida-Marie Ulbæk [Y] [DK] – Sylgja fra Auðsholtsshjáleigu 8,488 – BRONZE 
04: 046 Camilla Wangen [Y] [NO] – Victorius fra Høfn 2 8,468
05: 026 Amalie Møller San-Pedro [Y] [DK] – Farsæll fra Neskaupsstad 8,428
06: 004 Emma Larsson [Y] [SE] – Lómur frá Stuðlum 8,376
07: 048 Elise Svalheim Lehne [Y] [NO] – Pokki fra Argerdi 8,356
08: 047 Thea Johansen [Y] [NO] – Kafteinn fra Sigersberg 8,188

Gæðingakeppni Teenage Class – A-Final

01: 030 Sine Lund Jensen [T] [DK] – Himna fra Nr. Hytten 8,395  - GULD
02: 027 Ditte Bamberg [T] [DK] – Mestur fra Næsset 8,315 –  SØLV
03: 052 Maria Eriksson [T] [SE] – Skuggi från Lillebo 8,250
04: 007 Thomas Darcy [T] [SE] – Stigur frá Skridu 8,235
05: 028 Maria Brønnum Christensen [T] [DK] – Freyja fra Skindbjerg 8,220
06: 002 Emily Hearne [T] [SE] – Neisti frá Hvoli 7,960
07: 029 Agnethe Præstholm Schneider [T] [DK] – Gáska fra Skovfryd 7,935
08: 010 Nathalie Silverberg Edh [T] [SE] – Tindur fra Ólafsbergi 7,885

Læs også

Guld til Susanne Larsen og Brusi i Tølt

04-08-2014 09:44, af Thomas Bach Jensen

Den danske islandshesterytter Susanne Larsen fra Herskind red en flot og sikker sejr i hus ved NM2014 i den svære tølt disciplin T2, hvor hesten skal rides for løse tøjler. Sejren er endda ekstra dejlig, fordi hun selv har avlet hesten, hun vandt med

Guld til Søren Madsen i speed pas

04-08-2014 09:39, af Thomas Bach Jensen

I finalen i speed pas ved Nordisk Mesterskab 2014 for islandske heste i Herning løb Søren Madsen fra Skjern med guld. Han sikrede sig førstepladsen i sidste gennemløb hvor han slog konkurrenten med 0,06 sekunder

Tre gange guld til danske Thomas V. Rørvang

04-08-2014 09:29, af Thomas Bach Jensen

Ungrytteren Thoms V. Rørvang fra Vejle har sikret sig tre guldmedaljer ved Nordisk Mesterskab 2014 for islandske heste i Herning. I disciplinerne 4-gang, Tølt og i 4-gangs kombination har Thomas Rørvang været urørlig

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Camilla Tiefensee Schrøder

Webredaktør og nyhedsvagt

Camilla Tiefensee Schrøder
27 14 19 10
cts@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Daniel, Cathrine og Agnete på podiet

10-06-2019 16:55, af Britt Carlsen

Det blev en helt forrygende afslutning på fire fantastiske stævnedage ved Eqiutour DM - publikum var i høj grad med til at skabe en fænomenal stemning i kürfinalen og rytterne kvitterede ved at vise høj klasse

Stinna Tange skal ride Blue Hors-hest

14-06-2019 12:51, af Camilla Tiefensee Schrøder

Pararytteren Stinna Tange har nu fundet den hest, der skal afløse Horsebo Smarties, som hun vandt dobbelt VM-guld med sidste år. Hun har kastet sin kærlighed på en ganske ung 5-årig vallak fra Blue Hors

Daniel og Zack i styrtregn

08-06-2019 15:35, af Britt Carlsen

Jeg tror aldrig, jeg har været så våd som nu, men heller ikke været så glad. Han er så sej, sagde Daniel Bachmann Andersen efter sit ridt i DM-klassens Special med Blue Hors Zack i styrtregn (video)

5-års UVM-kandidater til Vilhelmsborg

09-06-2019 12:51, af Thomas Bach Jensen

Ved UVM-udtagelsen under Equitour i  Uggerhalne har 5-års hestene nu gået to dage i træk, og dommerne har udnævnt otte heste, der går med videre til den endelige udtagelse på Vilhelmsborg

Daniel har valgt Zack til finalen

09-06-2019 11:40, af Britt Carlsen

I dag holder DM-hestene en velfortjent hviledag ved Equitour inden kürfinalen for de 15 bedste mandag eftermiddag. Der er tre ryttere, som er trukket fra feltet i medaljekampen, men der er stor konkurrence mellem syv ekvipager om de efterfølgende placeringer

God stemning i den danske lejr (video)

12-06-2019 20:53, af Annika Knudsen Lorentsen

Ved det store ungdomsstævne Future Champions i Hagen i Tyskland har der her til aften været indmarch, og den danske lejr er i højt humør efter dagens flotte præstationer

6-års UVM-kandidater til Vilhelmsborg

09-06-2019 15:33, af Thomas Bach Jensen

Ved UVM-udtagelsen under Equitour i  Uggerhalne har 6-års hestene nu gået to dage i træk, og dommerne har udnævnt otte heste, der går med videre til den endelige udtagelse på Vilhelmsborg

Daniel og Zack dansede for fyldte tribuner

10-06-2019 15:55, af Britt Carlsen

Det danske mesterskab i dressur er i fuld gang, og Daniel Bachmann Andersen dansede gennem kürprogrammet vurderet til 85,25% (video)

Hun er den første, jeg selv har valgt

11-06-2019 09:04, af Thomas Bach Jensen

I feltet af 6-års heste, der i søndags gik videre til den sidste UVM-udtagelse for Danmark, er den tidligere UVM-finalist Straight Horse Ascenzione, der nu rides af Helen Langehanenberg, som er meget begejstret for DV-hoppen, hun selv har valgt

Lovende UVM-bruttohold

08-06-2019 16:45, af Thomas Bach Jensen

38 danskregistrerede dressurheste i alderen fem til syv år har i dag lørdag gået første runde af denne weekends UVM-udtagelse ved Equitour-stævnet i Uggerhalne, hvor dommerne i morgen foretager en frasortering