180 frivillige

11-03-2011 13:37
DV Herning | Allerede i september måned blev de første streger til årets hingstekåring tegnet
Copyright Ridehesten.com
180 frivillige hjælpere er i sving under dette års hingstekåring. Arrangementet er så populært, at der er venteliste for frivillige. (Foto: Ridehesten.com)

I september satte Dansk Varmblod, officials og hingsteejere sig sammen og udviklede ideerne til dette års store arrangement. Et arrangement, der har krævet både masser af planlægning og frivillige hænder. – Det er et stort arbejde, da alt fra anlægning af ridebaner, til tidsplaner og farven på gulvtæpperne skal tages stilling til, fortæller Betina Berwald, arrangementschef i Dansk Varmblod. For at få det hele til at hænge sammen er der 180 frivillige hjælpere samt 70 officials, som i disse dage lægger al deres tid i Herning. Arrangementet er så populært, at der rent faktisk er venteliste for de frivillige.

I magasinet Ridehestens aprilnummer på mere end 300 sider kan man læse alt om kåringen, konkurrencerne, aftenforestillingerne og de mange særlige priser.

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen