Anna Pørtner
I dag, den 7. november 2026, fylder en af dansk dressursports helt store profiler 75 år. Anne Grethe Törnblad har gennem sin karriere skrevet sig ind i historiebøgerne med internationale mesterskabsmedaljer, store sejre og en helt særlig plads i dansk dressursport.
Anne Grethe Törnblad er især kendt for sine fantastiske år i sadlen på den danske varmblodshest Marzog e. Herzog. Sammen opnåede de nogle af de største resultater, dansk dressursport endnu har set, og parret var med til at sætte Danmark på det internationale dressurkort.
I 1983 blev Anne Grethe og Marzog europamestre ved EM i Aachen, og året efter sikrede de sig sølv ved de olympiske lege i Los Angeles. I 1986 fulgte endnu et historisk højdepunkt, da parret blev verdensmestre ved VM i Toronto. Samme år vandt de også den første World Cup-finale i dressur, der blev afholdt i 's-Hertogenbosch i Holland.
Marzog blev siden en legende i dansk hestesport og blev i 1999 kåret til Århundredets bedste dressurhest af det internationale rideforbund FEI.
Ti danske mesterskaber og tre OL
Også nationalt satte Anne Grethe Törnblad sit præg på dressursporten. Med Marzog og den efterfølgende tophest Ravel vandt hun hele ti danske mesterskaber i perioden 1981-1992. Seks af mesterskaberne kom med Marzog, mens de resterende fire blev vundet med Ravel. Det er fortsat en rekord i dansk dressur.
Anne Grethe deltog ved de olympiske lege hele tre gange. Efter sølvmedaljen i Los Angeles i 1984 repræsenterede hun Danmark ved OL i Seoul i 1988 og Barcelona i 1992. Ved legene i Seoul fik hun desuden den ærefulde opgave at være dansk fanebærer ved åbningsceremonien.
Hendes betydning for dansk dressursport blev også anerkendt i 2011, hvor hun modtog Lis Hartels Mindepris. Ved overrækkelsen blev der blandt andet lagt vægt på hendes mangeårige position blandt dansk dressursports mest respekterede ryttere og hendes betydning som forbillede – også uden for Danmarks grænser.
I 2021 blev hun desuden udvalgt blandt de 125 største danske sportsnavne gennem tiden i forbindelse med Danmarks Idrætsforbunds 125-års jubilæum.
En fortsat betydning for sporten
Selvom de store internationale mesterskaber ligger tilbage i tiden, har Anne Grethe Törnblad fortsat en betydelig rolle i dressursporten. Gennem mange år har hun undervist og hjulpet ryttere med at udvikle både sig selv og deres heste, og hendes erfaring fra den internationale sport er blevet givet videre til flere generationer af dressurryttere.
Et eksempel er Mai Tofte Olesen, der i 2025 kunne fejre 30-års jubilæum for sit samarbejde med Anne Grethe. Det begyndte med en prøvetime i 1995, og samarbejdet har siden ført til uddannelsen af flere heste til Grand Prix-niveau.
Også den 31-årige dressurrytter Line Miller Danielsen har gennem de seneste ti år haft Anne Grethe som fast træner. Sammen har de blandt andet uddannet heste fra MB-niveau til Grand Prix. For begge ryttere har tillid, tålmodighed og kontinuitet været afgørende elementer i det lange samarbejde.
Anne Grethe Törnblad er gift med den tidligere internationale dressurdommer Leif Törnblad, og sammen har de gennem mange år været en del af dansk dressursport.
Vi ønsker Anne Grethe Törnblad et stort tillykke med de 75 år.