Dressur- og springrytterne klar til NM

27-06-2016 12:54

Fra onsdag til søndag går det løs ved NM i dressur, springning of paradressur i Ypäja i Finland, hvor Danmark har masser af ekvipager til start

Copyright Ridehesten.com

Vi har landshold til start i senior, ungrytter, junior samt pony kat. I og II og to individuelle U25-ekvipager i dressur, mens vi på springsiden er repræsenteret med landshold i U25, ungrytter, junior, children samt pony kat. I og II. Vi krydser fingre for dansk succes.

NM-program med dansk deltagelse

 

NM-deltagere (dressur)

Senior
Mai Tofte Olesen/Rustique
Malene Ebbesen/Mira
Helene Melsen/Aston Martin
Karin Nissen/Eno

U25
Malene Madsen/Sandbæks Wonder Hit
Kathrine SpringborgMay Candeloro

Ungrytter
Celine Boddum Clausen/San Rabino
Nanna Gajhede/Zoom In Firfod
Pernille Koch Rasmussen/Heslegårds Robert
Rose Marie Henriksen/Donna Silver

Junior
Anne-Mette Lyager/Brandtoftes Sjubell
Malene Rønhoff Gejl/Hesselbjergs Dream Boy
Sandra Aagaard Hyrm/Cash
Victoria Kuusisto Pedersen/Langkjærgaards Donna Fetti

Pony kat. I
Kristian Würtz Green/Lilo L
Sofie K. Hansen/Prince of Glory
Victoria Cecilie Bonefeld Dahl/Spartacus
Maria Mejlgaard Jensen/Bjerregårds Mozart

Pony kat. II (uofficielt mesterskab)
Caroline B. Mogensen/Magic Design
Caroline Falkenskov/Traumer
Sara Aagaard Hyrm/FB Gangster 
Silje Toftgaard/Barnshoeves Arthur

NM-deltagere (springning)

U25
Mathias Nørheden Johansen/Tripoli
Gitte Dahl/Conan, Heinsgaardens Cosmea
Pernille Tribler/Alfina
Isabel Jasmin Kristoffersen/Beckhams Røntved
Louise Stenvang/Bruunholms Cadeau

Ungrytter
Anee Keller/Zafran
Camilla Vincents/Frutrillo VD RN Stables
Frederikke Strøm/Townhead Chatswin R
Katarina Kristensen/Princess i Carly
Melissa Fobian/Calvin K
Sebastian Olesen/Corfu Bjørnhøj

Junior
Anna Victoria Weilsby/Cliff Young
Clara Hallundbæk/Dakar 
Helena Eva Blach/Ace Of Corobell
Karoline Vistesen Graversen/Sir Edvard
Mette Meyer Jensen/Efendi
Michelle Lassen/Ian

Children
Emilie Weilsby/Fortuna
Gustav Christian Jacobsen/Chicago
Isabella Bach/Calippola
Naja Møller Madsen/Assendruplund Cayman 
Sisse Mylin/Heart of Oak 
Emilie Mosegaard Christiansen/Serupgårds Corona

Pony kat. I
Laura Baaring Kjærgård/Kantje's Amethist 
Christine Thirup Christensen/Grandtorino 
Anne Stine Kibech Hansen/Poetic Kelly 
Maria Nørregård Langhoff/Nikolina 
Hanna-Sofie Dahle/Toftegårdens Indi-Go 
Emmalou Falck Gubi Olsen/ Matador

Pony kat. II (uofficielt mesterskab)
Noona Linde/Tullineaskey Fear Ideas
Maria Schou/Flying Ronaldo
Astrid Hesseldal Føns/Nygårds Fabelagtig 
Anders Uve Sjølbeck Hoeck/Rolighedens Pedro 
Josefine Sandgaard Mørup/Kantje's Vanlentin
Frederikke Langetoft/Drumcaughhey Queen

NM i dressur, springning og paradressur 2016 

/DRF.

Christine Krogh Frausing

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Christine Krogh Frausing