Hvem skal være vært for NBECH 2028?

29-09-2026 06:35

I 2028 bliver Danmark vært for det nordisk-baltiske mesterskab i springning, dressur og paradressur. Nu søger Dansk Ride Forbund den arrangør, der skal skabe rammerne om det internationale mesterskab

Copyright Ridehesten.com
Jagten på arrangøren af NBECH 2028 er nu sat ind. Her ses de danske juniorryttere, der tog både guld, sølv og bronze i springning i år. Fv. Emilie Sehested Boll, Malou Therese Mulbjerg Larsen og Andrea Ryby. Foto: Privat
Nyheden fortsætter efter annoncen

Danmark skal i 2028 være værtsnation for Nordic Baltic Equestrian Championship (NBECH), og nu er jagten på arrangøren, der skal danne ramme om mesterskabet, gået ind. Dansk Ride Forbund har netop åbnet for ansøgninger for arrangører, der har lyst og kapacitet til at stå bag det nordisk-baltiske mesterskab. 

Mesterskabet afvikles i både springning, dressur og paradressur, og det er nu op til en dansk arrangør at skabe rammerne om mesterskabet, som afvikles under European Equestrian Federation (EEF) og efter de gældende FEI-regler. 

Dansk Ride Forbund søger som udgangspunkt én samlet arrangør, der kan tage det overordnede ansvar for alle tre discipliner. Det er dog også muligt at søge som et samarbejde mellem to venues, eksempelvis med dressur og paradressur samlet ét sted og springning på et andet. 

Internationalt mesterskab
NBECH blev i 2024 for første gang afviklet i det nye officielle format som et regionalt mesterskab under EEF. Det betyder, at NBECH 2028 ikke blot skal betragtes som et traditionelt nordisk mesterskab, men som et internationalt, FEI-reguleret regionalt mesterskab. 

Det stiller en række krav til den kommende arrangør. Blandt andet skal der være styr på officials, veterinærforhold, sikkerhed, faciliteter, administration og kommunikation. Dansk Ride Forbund ønsker mesterskabet afviklet fra lørdag den 24. juni til søndag den 2. juli 2028. Perioden er blandt andet valgt for at undgå sammenfald med europamesterskaberne i 2028 og af hensyn til de unge rytteres skolegang. 

Copyright Ridehesten.com
Her ses U25-rytterne efter årets sølvmedalje ved NBECH. Holdet bestod af Valentin Munkedal, Kristian Würtz Green, Laura Elisabeth Kjær Rohmann og Emilie Balling Nissen. Foto: Privat

Skal skabe mesterskabsoplevelse
Ud over de sportslige rammer lægger DRF i udbudsmaterialet vægt på, at NBECH skal være en attraktiv oplevelse for både deltagere og publikum. Der skal blandt andet være gode forhold for ryttere, heste, grooms, trænere, teamledere og officials samt plads til publikum og de mange pårørende, som ofte følger rytterne.

Nyheden fortsætter efter annoncen

For paradressuren stilles der desuden særlige krav til tilgængelighed, blandt andet i forhold til toiletter, omklædning, parkering og interne transportmuligheder samt faciliteter til klassifikation.

Den kommende arrangør skal desuden kunne håndtere et stort organisatorisk setup med blandt andet event director, sportsligt ansvarlige for de tre discipliner, officialsansvarlig, stævnesekretariat, veterinær- og hesteansvarlig, sikkerhedsansvarlig, frivilligkoordinator samt ansvarlige for kommunikation og økonomi.

Copyright Ridehesten.com
De danske ekvipager høstede mange medaljer ved årets NBECH. Her ses childrenrytterne Rebekka Sehestedt Juul med guld, Victor Laurits Happel med bronze og sølvmedaljen gik til norske Bertine Hagen Berentsen. Foto: Privat

Ansøgningsfrist d. 1. november
Ansøgningen skal blandt andet indeholde en præsentation af arrangøren og eventuelle samarbejdspartnere, organisationsdiagram, venuebeskrivelse, planer for opstaldning og hestevelfærd, veterinær- og sikkerhedsplan samt forslag til afviklingen af mesterskabet.

Derudover skal ansøgerne beskrive blandt andet transport og logistik, kommunikation og markedsføring, publikums- og hospitalitykoncept, frivillige, økonomi, sponsormodel og bæredygtighed. Der skal også vedlægges referencer fra op til tre tidligere relevante events.

Ansøgningsfristen er 1. november 2026, hvorefter DRF i november behandler ansøgningerne. Den endelige arrangør forventes valgt i december eller januar, mens offentliggørelsen efter planen sker i januar 2027.

Dermed er jagten på den arrangør, der skal byde de nordiske og baltiske ryttere velkommen til Danmark i 2028, nu for alvor skudt i gang.

Læs mere og ansøg her.

Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner