I morgen er der DM-finale for ponyhold

23-08-2025 19:12

Annika Knudsen Lorentsen

Sportsrideklubben er i denne weekend værter for Agria DRF Mesterskabet for ponyhold i springning, og i dag er mesterskabet redet i gang

Copyright Ridehesten.com
Amalie Breum-Harild med Good Boy du Bondet. Foto: Ridehesten.com/Aviaja Vindum Hansen
Nyheden fortsætter efter annoncen

Det er en spændende weekend for den danske ponyspringryttere, som er samlet i kampen om medaljer hos Sportsrideklubben i Bernstorffsparken. Her konkurrerer de i Agria DRF Mesterskabet for ponyhold i springning, og der er i alt syv hold i start i konkurrencen. 

Konkurrencen er begyndt i dag med den indledende konkurrence, og afgøres i morgen i den endelige finale. De deltagende ryttere skal ride enten MB1* eller MA1*, og det er de tre bedste resultater ud af de op til fire ryttere, der er på et hold, der tæller i den samlede stilling. 

I dag var der tre hold der leverede et samlet resultat på 4 fejl, og det var dermed dagens tre bedste hold. Det ene hold var Egene Rideklub. På holdet red Penelope Brunkel med Bruckless Ebony, Sophie Clausen med Obs Good To Go, Rebekka Sehestedt Jull med MVS Carvelle og Amalie Breum-Harild med Good Boy du Bondet. 

Nyheden fortsætter efter annoncen

Det andet hold, der red med blot 4 fejl samlet i dag var Hillerød Sportsrideklubs hold blå, som bestod af Olivia Halborg-Bendtsen med Attyrory Jameson, Eva Harriet Elkjær Christensen med Caliber-De, Jasmin Pedersen med Lettermore Boy og Emilie F. Staal med Melview Blackie. 

Det tredje hold var Hillerød Sportsrideklubs hold grøn, som bestod af Ingrid Byrge med Mount Talbot Boy, Rosasofie Nielsen med Ardnasella Nina, Caroline Sabroe Søndergaard med Knockmoy Bobby Sparrow og Fiona Schou-Sørensen med Atos des Mottes. 

Se dagens resultat her.

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen