Georgia Timmermann
Hvem står i spidsen for landsholdene i dressur og springning? Hvem udtager de unge heste til verdensmesterskaberne, og hvem bedømmer hestene ved UVM-udtagelserne?
Det kan kræve tid at finde rundt i de forskellige organisationers hjemmesider og få overblik over, hvem der varetager hvilke opgaver. Ridehesten samler derfor oplysningerne i tre overskuelige faktaartikler med navne, titler og kildehenvisninger.
Den første artikel satte fokus på de personer i Dansk Varmblod, der bedømmer hestene i praksis. I denne anden artikel retter vi blikket mod det sportslige ansvar i Dansk Ride Forbund (DRF) og Dansk Varmblod (DV) – herunder landstrænere, sportslig ledelse og udtagelsen til verdensmesterskaberne for unge heste (UVM).
1. DRF Dressur – landstrænere og sportslig ledelse
Dansk Ride Forbund varetager den sportslige ledelse af dressurlandsholdene og talentudviklingen.
Susie Dannemand – elitesportschef i dressur.
Ulrik Falbe Hansen – landstræner for junior-, ungrytter- og U25-ryttere.
Lisbet Seierskilde – landstræner for ponyryttere.
Jeannett Andreasen – holdleder for junior- og ungrytterdressur.
Lars Svarre Krogsgaard – holdleder for ponyrytterne.
Elitesportschefen, landstrænerne og holdlederne varetager forskellige opgaver i arbejdet med landsholdene, fra den overordnede sportslige ledelse til udvikling og forberedelse af rytterne.
Kilde: Dansk Ride Forbund – Talent & Elite
2. DRF Springning – landstrænere og sportslig ledelse
I springning er det ligeledes Dansk Ride Forbund, der varetager den sportslige ledelse af landsholdene og talentudviklingen.
Bo K. Møller – elitesportschef samt landstræner for senior, U25 og U21.
Kim Kjærgaard – landstræner for pony-, children- og juniorryttere.
Johnny Hansen – tilknyttet træner i talentudviklingen i springning.
De sportslige funktioner er fordelt mellem landsholdsarbejdet og talentudviklingen for de yngre ryttere.
3. UVM i dressur – udtagelsesudvalget DV
Dansk Varmblod står for udtagelsen af forbundets ungheste til verdensmesterskaberne i dressur. Hestene gennemgår et særligt udtagelsesforløb, hvor de bedømmes med henblik på deltagelse ved mesterskabet.
Blandt de personer, der er knyttet til udtagelsesarbejdet, er:
Lisette Berner – medlem af UVM-udvalget.
Ane Marie Jensen – medlem af UVM-udvalget.
Kristian Bech – medlem af UVM-udvalget og repræsentant for Dansk Varmblods hovedbestyrelse.
Kilde: Dansk Varmblod
4. UVM i dressur 2026 – hvem bedømmer hestene?
Ved UVM-udtagelsen i dressur i 2026 var følgende dommere involveret:
Jens Holm Kristensen – dommer ved UVM-udtagelsen.
Gunilla Nyman – dommer ved UVM-udtagelsen
De to førstnævnte fungerer som dommere ved årets udtagelser. Birthe Lyder Nielsen har gennem en årrække været tilknyttet udtagelserne, men har nu overladt opgaven til nye dommere.
5. UVM i springning – hvem udtager hestene?
Dansk Varmblod sender et forbundsteam til verdensmesterskaberne for unge springheste på Zangersheide i Belgien. Mesterskabet omfatter 5-, 6- og 7-årige heste.
De ansvarlige for udtagelsen af Dansk Varmblods forbundsteam er:
Bo K. Møller – ansvarlig for udtagelsen af forbundsteamet.
Kristian Skovrider – ansvarlig for udtagelsen af forbundsteamet samt Dansk Varmblods repræsentant og holdleder ved mesterskabet.
De følger de tilmeldte ekvipager gennem sæsonen og sammensætter holdet efter championatsfinalerne på Stutteri Ask.
Championatsfinalerne har en særlig betydning for udtagelsen. Vinderen af championatsfinalerne på Stutteri Ask – den bedst placerede Dansk Varmblod-hest – er selvskrevet til en plads ved UVM. Det forudsætter dog, at hesten er tilmeldt bruttolisten og opfylder de gældende danske minimumskrav til deltagelse.
Det er ikke et krav at have deltaget i championatsfinalerne for at komme i betragtning til en af de øvrige pladser. De tilmeldte ekvipager vurderes samlet, og der udpeges også reserver.
For 2026 skal Dansk Varmblod udtage fem ekvipager i hver af 5- og 6-års-årgangene samt fire i 7-års-årgangen. Der udpeges desuden to reserver i hver årgang.
6. DRF og Dansk Varmblod – hvem har ansvaret for hvad?
Selvom Dansk Ride Forbund og Dansk Varmblod samarbejder på flere områder, har organisationerne forskellige hovedopgaver.
Dansk Ride Forbund (DRF) varetager blandt andet den sportslige ledelse af landsholdene, talentudviklingen og arbejdet med landstrænere og holdledere.
Dansk Varmblod (DV) varetager avlsforbundets arbejde med avl, kåringer og bedømmelse af heste samt udtagelsen af forbundets ungheste til UVM i dressur og springning.
Ved UVM i springning samarbejder DRF og Dansk Varmblod om rammerne for udtagelsen. Dansk Varmblods forbundsteam sammensættes på baggrund af de gældende kriterier, championatsresultater og de tilmeldte ekvipagers kvalifikationer.
Eventuelle danske ryttere, der deltager ved UVM med heste fra andre avlsforbund, skal ses særskilt fra Dansk Varmblods udtagelse af sit eget forbundsteam.
Kilder: Dansk Ride Forbund
Denne artikel er nummer to i Ridehesten.com serie på tre faktaartikler, der giver læserne et overblik over personerne bag dansk ridesports organisationer, sportslige ansvar og uddannelser.
I morgen bringer vi den tredje og sidste artikel, hvor vi sætter fokus på KUSTOS, DRF og DRIF – og ser nærmere på personerne og deres roller på tværs af organisationerne.