Anna Pørtner
Traditionen tro åbner Hagen, hjemstedet for den tyske familie Kasselmann, dørene til et af de mest populære stævner - nemlig Horses & Dreams, og det populære stævne har altså været i fuld gang i denne uge. Det er her de fleste dressurryttere, for alvor starter den internationale sæson, men denne gang har flere danske springryttere altså også fundet vej til det tyske stævne.
Det er Zascha Nygaard Lill og Søren Møller Rohde, der har fundet vej til Hagen i denne uge for at ride på den fantastiske arena. Hele ugen har danskerne leveret flot stil, hvor Søren Møller Rohde blandt andet red en syvendeplads hjem i torsdagens 3-stjernede 140 cm-klasse i sadlen på Action Man Ask Z e. Action-Breaker/ Calvados Z (opdr. Stutteri Ask). Zascha Nygaard Lill har ligeledes redet flotte fejlfrie runder hjem over hele ugen, men i går gik det hele altså op i en højere enhed for den danske springrytter.
55 ekvipager var tilmeldt gårsdagens 3-stjernede 150 cm-klasse, hvor både Zascha Nygaard Lill og Søren Møller Rohde var til start. Zascha havde den 10-årige Com'On Stanley e. Stakkato/ Calido I med sig, og red på banen som start nummer ti. Efter en suveræn runde sikrede de sig en fejlfri hovedrunde, der var billetten til den spændende omspringning.
Søren Møller Rohde red på banen i sadlen som en af de sidste ryttere, start nummer 50. Her havde han sin DM-hest, den 11-årige holstener-hoppe Grace Ask e. Darco De Revel/ Contender med sig til start. Grace Ask var særdeles velspringende, men desværre røg to forhindringer på vejen, hvilket betød et endeligt resultat på otte fejl og desværre inden plads i omspringningen.
Omspringningen bestod af ti stærke ekvipager, hvoraf én af dem var danske Zascha Nygaard Lill, og én var fra Belgien. Resten bestod af tyske hjemmebaneryttere. Zascha og Com'On Stanley beviste endnu en gang, hvor et suverænt makkerpar de er, og med hele fire sekunder til andenpladsen, sikrede de sig en suveræn sejr i gårsdagens 150 cm-klasse. De sluttede nemlig med en fejlfri omspringning i tiden 36,98 sekunder.
Andenpladsen gik til belgiske Thibeau Spits og Jazzy Des Dames, der ligeledes var fejlfrie i tiden 40,83 sekunder, mens tyske Josch Löhden og EIC Schabernack e. Cornet Obolensky/ Quidam de Revel sikrede sig tredjepladsen i tiden 40,97 sekunder.
I dag gælder det den store Großer Preis-klasse, der bliver afviklet i 155 cm. Her er 50 ekvipager til start, hvor Søren Møller Rohde og Zascha Nygaard Lill endnu en gang repræsenterer Danmark på bedste vis. Klassen starter klokken 14.30, og er stævnets sidste klasse.