10 års DM-jubilæum hos Hovgaard

11-08-2025 06:34

Hovgaard Rideklub fejrer 10 års jubilæum som vært for Agria DRF-mesterskabet i ponydressur fra den 14.-17. august. Over 300 starter og to EM-ryttere lover en spændende weekend fyldt med flot ridning, hyggelig stemning og festlig jubilæumsstemning

Copyright Ridehesten.com
I næste weekend åbner Hovgaard Rideklub dørene til det tiende Agria DRF-mesterskab i ponydressur. Her ses sidste års vinder, Sofia Rosenkilde på Cosmo Royale. Foto: Ridehesten.com/ Mie Thorup Poulsen

I næste weekend, fra den 14.-17. august, summer den fynske rideklub, Hovgaard Rideklub, igen af liv, når klubben for tiende gang åbner dørene til Agria og DRF-mesterskaberne i ponydressur. Det helt særlige jubilæum bliver fejret med ekstra aktiviteter og festlig stemning på stævnepladsen, og så skal der selvfølgelig kåres tre nye danmarksmestre. 

Arrangørerne har sat alle sej til for at give både ryttere, publikum og deres fantastiske sponsorer en stævneoplevelse ud over det sædvanlige. Omkring 300 starter er allerede på startlisterne, heriblandt to af de ryttere, der repræsenterede Danmark ved sommerens pony-EM: Steffanie Victoria Horsted Dyrlund og Ingeborg Elizabeth Schou, der begge stiller op i Agria DRF-mesterskabet for kat. 1-ponyer. 

Ud over mesterskabsklasserne i alle tre kategorier byder programmet også på finalen i den populære dressurturnering TopPonyer Stil Cup. Her bedømmes ekvipagerne både af en C-dommer og en stildommer udpeget af Dansk Ride Forbund. Turneringen er for ponyryttere, hvor der, udover selve programmet, bliver bedømt på harmoni, håndstilling, vægt- og schenkelhjælp, opstilling, indvirkning og rytterens forståelse. Det er de tre bedst placerede ekvipager fra hver kvalifikationsrunde, der har kvalificeret sig til den endelige finale. 

Copyright Ridehesten.com
Hvem løber med sejren i dette års TopPonyer Stil Cup? Sidste år var det Elinor Jensen og Lykkehøjs Wildfire Dornik. Foto: Ridehesten.com/ Mie Thorup Poulsen

De første afdelinger af mesterskaberne rides fredag og lørdag, mens den helt store finaledag bliver om søndagen, hvor nogle af landets dygtigste ponyryttere i alle tre kategorier skal ride deres kür. Her skal medaljerne fordeles, og publikum kan se frem til spænding til sidste punktum i musikken. 

Hovgaard Rideklub er en særdeles erfaren stævnearrangør med en lang historik, der tæller alt fra hyggelige elevstævner til store mesterskaber som nordisk mesterskab i dressur i 2024. Klubben drives i dag i tre generationer af Else Rohmann, Dorthe Rohmann, Henning Skydstrup og Karoline Rohmann, og med et stærkt hold af frivillige er de igen klar til endnu et mesterskab. 

Copyright Ridehesten.com
F.v. Karoline Rohmann, Else Rohmann og Dorthe Rohmann - en familie over tre generationer, der tilsammen sørger for, at hjulene glider i rideklubben. Foto: Ridehesten.com/ Thomas Bak Jensen

Der er også plads til faglig fordybelse under stævnet. Fredag aften klokken 20.00 inviterer Ponydressur til et åbent foredrag i madteltet om de nye bedømmelseskriterier i dressur - tilmelding er ej nødvendig, og der er fri adgang for alle interesserede. 

Publikum kan altså endnu en gang se frem til fire dage med ponydressur på allerhøjeste niveau, når Hovgaard Rideklub for tiende år åbner dørene til årets Agria DRF-mesterskab for alle tre ponykategorier. Det bliver en weekend fyldt med flot ridning, hyggelig stemning og fejring af et flot jubilæum. 

Se stævnets foreløbige startlister her. 

Copyright Ridehesten.com
Publikum kan nyde en masse flot ridning med det fantastiske udsyn over banerne. Foto: Ridehesten.com/ Kristine Ulsø
Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen