Thomas Bach Jensen
Tre afkom på blot 9, 10 og 12 år repræsenterer ved VM 2026 i Aachen dansk varmblodshingsten Zonik, og alle tre heste er gået hele vejen fra Grand Prix til Grand Prix Special og videre til Grand Prix Kür, der afvikles i aften.
Den dobbelte individuelle EM-guldvinder ved EM 2025 i Crozet, Zonik Plus, der har Hohenstein/Donnerhall på morsiden, rides af belgiske Justin Verboomen. Han blev med den nu 10-årige hannoveranerhingst nr. 3 i Grand Prixen og nr. 5 i Specialen.
Den 12-årige oldenburgerhoppe Zantana RS2, der er avlet af Paul Schockemöhle og har Sir Donnerhall I/Blue Hors Don Schufro på morsiden, rides af hollandske Marieke van der Putten. Parret blev nr. 6 i Grand Prixen og nr. 8 i Specialen. Zantana RS2 er søster til fem kårede hingste og er selv mor til hingstene Fürst Zonik PS og Debutant PS og mormor til bl.a. den DV-kårede præmiehingst Epic Zone PS og den eftertragtede tyske hingst Grey Tonic. Hun nåede at få en håndfuld afkom på Paul Schockemöhles Gestüt Lewitz, inden hun blev solg til den hollandske dressurstald RS2.
Verdensmesterskabets yngste hest, den blot 9-årige KWPN-hingst Mauro Turfhorst, der har Negro/ Scandic på morsiden, rides af hollandske Dinja van Liere. Ekvipagen blev nr. 11 i Grand Prixen og nr. 18 i Specialen.
Da Zonik sidste år bragede ind i top-10 på WBFSH's verdensrangliste over bedste dressurfaderhingste, var det uden Mauro Turfhorst, som på det tidspunkt ikke havde startet internationalt, så mon ikke der er basis for, at DV-hingsten rykker endnu længere op ad verdensranglisten i år.
Hvor kommer de stærke gener fra?
Zonik, der i 2008 blev født hos Linette Jæger og i Danmark ejet af Helgstrand Dressage, er ud af avlslinjen Blue Hors Zack/ Blue Hors Romanov/ Blue Hors Don Schufro; tre hingste, der alle har konkurreret i internationale mesterskaber og som alle har produceret masser af afkom i inernational Grand Prix. Faren Blue Hors Zack har skabt sit eget imperium (illustreret i I magasinet Ridehesten 01/2025) og ligger nr. 5 på føromtalte verdensrangliste over verdens bedste faderhingste, hvor hans sønner Zonik og Sezuan ligger nr. 10 og nr. 16.
Zonik er ud af Jørgen Peter Clausens hoppestamme og trukket på hoppen Romanik, der i 2025 blev kåret som Årets dressurbetonede avlshoppe i Dansk Varmblod. Hun er opdrættet af Marianne Helgstrand og stadig aktiv i avlen hos Stutteri Straight Horse. Romanik er mor til intet mindre end fem internationale Grand Prix-heste: Zonik, Straight horse Cosmo, Straight horse Sezarion og Straight horse Zackonik, og der er stadig flere på vej foreløbigt på lille turs niveau. Desuden er hun oldemor til Straight Hors Leonardo.
Egen international karriere
Zonik blev som 4-års kåret som fløjhingst opdrættermedalje i sølv og modtager af Aage Ravns Vandrepokal. Hollandske Hans Peter Minderhoud og Edward Gal havde lagt mærke til hingsten, og da Andreas Helgstrand senere på året brillerede med Zonik i DRF's championat for 4-årige dressurheste, slog firmaet bag dem – Glock Performance Horses – til og købte hingsten.
Selvom det ikke blev til nogen overbevisende succes med Hans Peter Minderhoud i sadlen ved UVM i Verden det følgende år, så blev Glock's Zonik et flagskib for dansk dressurhesteavl, for han udviklede sig under Edward Gal, og de blev flere gange hollandske mestre. Ekvipagen var i finalen ved VM i 2018 og blev nr. 4 ved EM i 2019, hvor de var en del af det sølvvindende hollandske hold. Zonik overgik i 2021 til Hans Peter Minderhoud igen, og de opnåede flere internationale sejre, før Zonik undergik en ukompliceret operation, hvor han på katastrofal vis brækkede begge bagben under opvågningen.
I mellemtiden havde Zonik opnået stor international succes som avlshingst. En af hans kårede sønner, tyske Zucchero OLD, vandt UVM som 6-års under Fredric Wandres, som spåede hingsten en stor fremtid i sporten, men desværre døde hingsten kort efter.
Blandt snart utallige topheste efter Zonik kender vi i Danmark bl.a. Gammelenggaards Zappa f. 2012 mf. Akinos og Zhaplin Langholt f. 2013 mf. Stedinger.