Det sker i Verden fredag

08-08-2025 06:55

Trine Askjær-Jørgensen

Fredag er tredjedagen af konkurrencerne ved UVM i dressur i tyske Verden, hvor 7-års hestene skal gå deres første kvalifikation, og 5-års hestene har deres B-finale for dem, mens der også er klasser for 4-års hopper og vallakker samt hingste. Se de danske ekvipagers starttider her

Copyright Ridehesten.com
De danske 7-års heste er klar efter vettjek i går. Her er det fra venstre: Susanne Barnow med EQ Secret Surprise, Astrid Gemal med Valegro Majlund, Lone Bang Zindorff med FA Viviani DWB og Fiona Bigwood med Quinn G. Foto: Ridehesten.com/Britt Carlsen

I dag tages der hul på tredjedagen af konkurrencerne ved UVM i dressur eller FEI WBFSH Dressage World Breeding Championship for Young Horses, som det officielt hedder, i Verden, Tyskland.

7-års hestene har været igennem vettjek i går og er klar til at gå deres første kvalifikation fra kl. 7.30 til ca. 14. Derefter følger B-finalen for 5-års heste, hvor dem, der ikke gik direkte videre til A-finalen i går, kan ride om de tre pladser.

Den anden bane tages i morgen i brug til nationale klasser for henholdsvis 4-årige hopper og vallakker samt 4-års hingste, der er registreret i hannoveranerforbundet.

Starttider for de 7-årige DV-heste fredag:

  • Kl. 8.10: Astrid Gemal og Valegro Majlund e. Vitalis/ Zhivago (opdr. Majlund Stutteri ApS)
  • Kl. 9.31: Susanne Barnow og EQ Secret Surprise e. Secret/ Gribaldi (opdr. Susanne Oldenborg)
  • Kl. 9.55: Lone Bang Zindorff og FA Viviani DWB e. Valverde/ Tailormade Temptation (opdr. FA-Horses ApS)
  • Kl. 12.57: Fiona Bigwood og Quinn G. e. Quaterhit/ Fassbinder (opdr. Helene Geervliet)

Eftersom alle fire 5-årige DV-heste med deres ryttere gik direkte videre til søndagens A-finale, skal ingen af dem ride B-finalen i morgen.

Stævnets start- og resultatlister.

Følg med her på ridehesten.com, når vi løbende dækker stævnet med billeder, videointerviews mv. direkte fra Verden.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Ridehesten.com/Kristine Bojsen
Anna Pørtner

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Anna Pørtner