Pony-DM lige om hjørnet

08-08-2013 10:23

Denne weekend fyldes banerne på Vilhelmsborg ved Aarhus af Danmarks bedste ponyekvipager, der dyster om de eftertragtede titler og medaljer

Aarhus Rideklub og Danish Derby står bag DRF-mesterskaberne for pony i både dressur og springning - sponsoreret af Bundgaard Byg A/S, som afvikles denne weekend på Vilhelmsborg syd for Aarhus.

Stævnet starter allerede i morgen, fredag, med opvarmningsklasser samt første afdeling af springningen for både kat. 1, 2 og 3.

Hele 83 dressurekvipager og 93 springekvipager er meldt til start, så Vilhelmsborgs smukke baner kommer til at bugne af god ridning leveret af nogle af landets bedste og mest succesfulde ekvipager.

Rytterne kan ud over de spændende mesterskaber glæde sig til at ride på Danmarks største fiberbund, der blev anlagt på Vilhelmsborg i sommerferien - den er på mere end 10.000 m2 og er en del af en større forandring og modernisering, der pt. sker på Vilhelmsborg.

Samtidig han publikum glæde sig til fantastisk ridning i flotte omgivelser, samt masser af spændende boder - og så er der tilmed fri entré.

Sidste års vindere - dressur
Kat. 3: Josephine-Emilie Nielsen og Ponygårdens Mikkel
Kat. 2: Anne-Sofie Kystol Knudsen og Golden Starlight
Kat. 1: Victoria E. Vallentin og Natalina

Sidste års vindere - springning
Kat. 3: Maria Schou og E.T. Starmover
Kat. 2: Freja Sidal Mortensen og Coleen
Kat. 1: Clara Hallundbæk og Dibidoe

Finalerne i dette års mesterskaber for ponyer i dressur og springning rides søndag og de nye danmarksmestre hyldes.

Se startlister for dressuren her og for springningen her.

Husk også, at du kan se webTV fra pony-DM 2012 her på Ridehesten.com.

Info

Program for mesterskaberne

Fredag den 9. august
09.00 Opvarmningsklasse dressur (kat. 1)
13.05 Opvarmningsklasse dressur (kat. 2)
15.55 Første afdeling springning (kat. 2)
16.00 Opvarmningsklasse dressur (kat. 3)
17.25 Første afdeling springning (kat. 3)
18.55 Første afdeling springning (kat. 1)

Lørdag den 10. august
08.00 Kvalifikation dressur (kat. 3)
11.20 Kvalifikation dressur (kat. 2)
13.45 Anden afdeling springning (kat. 3)
14.20 Kvalifikation dressur (kat. 1)
15.40 Anden afdeling springning (kat. 2)
17.45 Anden afdeling springning (kat. 1)

Søndag den 11. august
07.00 B-finale dressur (kat. 2)
08.00 B-finale dressur (kat. 1)
09.00 B-finale dressur (kat. 3)
11.10 Finale dressur (kat. 3)
12.00 Finale springning (kat. 3)
12.20 Finale dressur (kat. 2)
13.30 Finale springning (kat. 2)
14.00 Finale dressur (kat. 1)
15.00 Finale springning (kat. 1)
Thomas Bach Jensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen