Danskere til internationale stævner

03-05-2017 19:10

Den kommende weekend har vi en dressur- og en springrytter til start Mannheim i Tyskland. I Linz i Tyskland er springlandsholdet klar til Nations Cup, og i Frankrig skal junior- og ungrytterne ligeledes repræsenterer de danske farver i holdkonkurrencer. Derudover har vi flere springryttere til start i Norge og Belgien, og så har voltigørerne taget turen til Holland

Copyright Ridehesten.com
Lena Leschly Aamann og Gørklintgaards Fanero

Dressur

Mannheim, Tyskland d. 5. – 9. maj

CDI3*

Lena Leschly Aamann med Gørklintgaards Fanero

Voltigering

Ermelo, Holland d. 5. – 7. maj

CVI 3* senior gruppe

BIS 1
SVT1

CVI3* Senior Individuel dame

Amanda Staalsø 
Emilie Kastrup Lindgaard 
Sheena Bendixen 
Ida Løvlund Vestergaard 
Nanna Trab Christensen 

CVI2* Junior Individuel dame

Emma Helene Kaps 
Anna Viktoria Bruun Damm 
Anna Lawaetz 
Helena Harvig 
Helena Sjøgren 
Maria Thinggaard Soerensen 
Ida Trab Christensen 

CVI2* Junior Pas-de-Deux

Helena Harvig og Helena Sjøgren 

Springning

Drammen Spring Tour, Norge d. 2.-7. maj

CSI2*

Rikke Andersen med Corida, Freya, NKH Barbosa og Quintis S
Sandra Enemark med Bjerglunds Condor og Conway
Linnea Ericsson-Carey med Bernadine, Boomerang og Pacome Des Plains
Jessica Vinther Jensen med Hilton Des Bruyeres, Leonie Z og Levante
Nathalie Dahl med Eddyboy
Søren Wind med Herslev Marks Cornado
Simon Yde med Cherie, Laurens Ask og ZB Little C

CSIYH1*

Rikke Andersen med Corby og Dusty Devil
Sandra Enemark med Beyond Fellow Dancing K

Jumping Lummen, Belgien d. 2. – 7. maj

CSI3*

Josefine Beltoft Esbensen me  Edelgaards Cantano

CSI1*
Josefine Beltoft Esbensen med Cuba, Jolie Rynkeby, Luna og Mosegaard'd Bruno

Linzer Pferdefestival, Tyskland d. 4. -7. maj

CSIO4*

Thomas Dresler  med Bever Say Never
Nicolas Pedersen med Tailormade Gangster
Søren Pedersen med  Tailormade Carina, Tailormade Cavetta, Tailormade Chaloubet
Thomas Sandgaard med Amarone, Nørremøllehøjs Ariel
Andreas Schou med Hazel BS
Thomas Velin med  Chopin Van Het Moleneind

CSIYH1*

Thomas Dresler  med Chaccolino
Lars N. Pedersen  med Clintendo og Graffiti P
Nicolas Pedersen med  Tailormade Diarado's Boy og Tailormade Stina
Søren Pedersen med Tailormade Billy
Thomas Sandgaard med Sierra

Fontainebleau, Frankrig d. 4. – 7. maj

CSIOJ

Josephine Bøgh med  Van Dejk
Clara Hallundbæk med Dakar og Jasmin af Hagalund
Anne Kristine Truelsen med Calimero og Conny P
Benedikte Rie Truelsen  med Cassina Z og Kouffa
Helena Skare Viller med Atlantico og Spindborgs Luxsus

CSIOY

Helena Eva Blach med Ace of Corobell
Karolien Vistesen Graversen med Sir Edvard
Emil Hallundbæk med Allstar og Cornetus
Christina Nielsen med Couleur Queen og Griffin
Simone Hansen med Scherff Carlisca M og Watokia G

CSIU25

Katrine Ladefoged Rasmussen med Caliber

CSIJY

Kamilla Ladefoged Rasmussen  med Errando og Little Rock
Caroline Schaarup-Kjær med Jean Darc og Sigurd

Mannheim, Tyskland d. 5. – 9. maj

CSI3*

Christoffer Lindenberg med Atlanta og Uno

CSIYH1*

Christoffer Lindenberg med Stathago

Baltic Cup, Fredensborg, Danmark d. 5. - 9. maj

Deltagerliste

/DRF

Thomas Bach Jensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Thomas Bach Jensen