Vild medaljehøst ved NM

30-06-2022 16:37

Trine Askjær-Jørgensen

Flyinge Kungsgård i Sverige har de seneste mange dage dannet rammen om årets nordiske mesterskaber i både springning, dressur og paradressur. Her har de dygtige, danske ryttere efterhånden høstet mange medaljer

Det smukke hestesportscenter, Flyinge Kungsgård i Sverige, har de sidste mange dage været værter for årets nordiske mesterskaber i både dressur, springning og paradressur. En lang række danske ryttere har taget turen til Sverige og har gjort absolut fremragende i både hold- og individuelle konkurrencer. Det er indtil videre blevet til i alt 40 medaljer.

Seniorer – dressur:

  • Guld for hold: Anna Zibrandtsen med Detroit, Joachim Thomsen med Aaroe's Gandhi, Lone Madsen med Heslegaard's Rosmarin og Nadja Aaboe Sloth med Favour Gersdorf
  • Bronze i kür: Nadja Aaboe Sloth med Favour Gersdorf

U25 – dressur:

  • Guld for hold: Camilla Lærke Stubberup med Zun Dance, Caroline T. Elsner med Alskenz Firfod, Sandra Aagaard Hyrm med Heslegaards Rismon og Laura Kristine Thorup med Blue Hors Veneziano
  • Individuelt guld for U25 til Laura Kristine Thorup og Blue Hors Veneziano
  • Individuelt sølv for U25 til Sandra Aagaard Hyrm og Heslegaards Rismon

Ungryttere – dressur:

  • Sølv for hold: Camilla Juul Møller med Gørklintgaards Siriano, Lea Andreassen Torabi med Bergakras Amaranth, Amalia Skjold med Falkendaune Macohl og Johanne Amby Ubbesen med Møgelvang Ferrari, 
  • Individuelt guld: Johanne Amby Ubbesen og Møgelvang Ferrari
  • Kür for ungrytterne finder sted i dag, torsdag.

Juniorer – dressur:

  • Guld for hold: Karla Marillo Skov med Barbylon D, Valentin Munkedal med Severis Jody, Theresa Rosenkilde med Blue Hors Zwobber og Katrine Johannsen med Rossander
  • Individuel sølv: Freja Oline Skovhus Lindblad og Egelund Yurrell
  • Individuel bronze: Katrine Johannsen og Rossander
  • Sølv i kür: Karla Marillo Skov med Barbylon D
  • Bronze i kür: Theresa Rosenkilde med Blue Hors Zwobber 

Ponyer – dressur:

  • Guld for hold – kat 1: Laura Maria Hagerup med Cake Royal, Emilie Hansen med Bossa Nova Bitsch, Anna Munkebo med Tackmann's Cookie og Andrea Hamann Sand med Golden Spring GH
  • Individuelt guld for kat. 1: Laura Maria Hagerup med Cake Royal
  • Individuelt sølv for kat. 1: Rikke Maria Schoubye Johansen og Lykkesholms Cyperb
  • Individuelt bronze for kat. 1: Andrea Hamann Sand med Golden Spring GH
  • Guld i kür for kat. 1: Anna Munkebo med Tackmann's Cookie
  • Bronze i kür for kat. 1: Andrea Hamann Sand med Golden Spring GH
  • Guld for hold – kat. 2: Silje Bjørk Gram og Thers Royal Rooster, Ingeborg Elizabeth Schou og FS Calimero, Sofia Rosenkilde og Timms My Fritz samt Amalie Juliane Danvad Fredbøg og Spirit-Kick.
  • Individuelt guld for kat. 2:  Silje Bjørk Gram og Thers Royal Rooster
  • Individuelt sølv for kat. 2: Ingeborg Elizabeth Schou og FS Calimero
  • Individuel bronze kat. 2: Sofia Rosenkilde og Timms My Fritz
  • Guld i kür for kat. 2: Silje Bjørk Gram og Thers Royal Rooster
  • Sølv i kür for kat. 2: Ingeborg Elizabeth Schou og FS Calimero
  • Bronze i kür for kat. 2: Sofia Rosenkilde og Timms My Fritz

Seniorer – springning:

  • Individuelt guld: Benedikte Rie Truelsen og Cassina Z
  • Individuel bronze: Kamilla Ladefoged Rasmussen og Chico Z

Ungryttere – springning:

  • Guld for hold: Emilie Mosegaard Christiansen med Syvhøjegårds Enzo, Mie Stuhr Petersen med Vincel, Marie Louise Riisgaard Kemp med 4ever Black Jack, Maria Nørregaard Langhoff med Diarada S, Lærke Isabel Godsk med Cabrio og Josefine Sandgaard Mørup med Riddle Quiz.
  • Individuel sølv: Mie Stuhr-Petersen og Vincel

Juniorer – springning:

  • Individuelt sølv: Karoline Sloth Kjær og Diamond In West (SWB)

Ponyer – springning: 

  • Individuelt guld for kat. 2-ponyer til Selma Dresler og Burnbrae Jack
  • Individuelt bronze for kat. 2-ponyer til Emilie Øvelsen og Carnhill Bertas Lad 
  • Individuelt sølv for kat. 1-ponyer til Olivia Dresler og Jasmines Holly
  • Individuelt bronze for kat. 1-ponyer til Laura Sargent og Foxtown Elderberry
  • Sølv for hold: Milla Josefine Wichmann Duus med Socrates Optimus, Izabella Tardrup Frandsen med Valmy de Treille, Laura Sargent med Foxtown Elderberry, Sofie Pørksen Conradsen med Bebo Com, Magdalene Rose Mikkelsen med Attyrory Rebel og Olivia Dresler med Jasmines Holly

Paradressur:

Hos pararytterne er der ikke et dansk hold til start, men til gengæld har de individuelle ryttere gjort god figur.

  • Individuel sølv i grad V: Line Thorning Jørgensen og Højgaardens Zackzimo Dwb
  • Individuel sølv i grad IV: Pia Wulff Jelstrup og Zafia
  • ?Individuel bronze i grad V: Bianca Andersen og Runehøjs Skyline
  • Sølv i kür for grad IV: Pia Wulff Jelstrup og Zafia
  • Guld i kür for grad V: Bianca Andersen og Runehøjs Skyline
  • Sølv i kür for grad V:  Line Thorning Jørgensen og Højgaardens Zackzimo Dwb

Stævnets start- og resultatlister.

Trine Askjær-Jørgensen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Trine Askjær-Jørgensen