Frederikshavn klar til årets holdfest for ponyer

27-07-2026 09:25

Annika Knudsen Lorentsen

Senere i denne uge danner Frederikshavn Rideklub endnu en gang rammen om Agria DRF Mesterskab for ponyhold – et af årets absolut mest populære stævner i dansk ponydressur

Copyright Ridehesten.com
I næste uge løber Agria DRF-klubmesterskabet for ponydressur af stablen. Her ses vinderne fra 2024 fra Højris Rideklub. Foto: Ridehesten.com/Juliemaja Søndergaard
Nyheden fortsætter efter annoncen

Interessen for mesterskabet hos Frederikshavn Rideklub er igen stor, og i år stiller 19 hold til start, når klubber fra hele landet mødes for at kæmpe om de eftertragtede medaljer. Dermed er scenen sat til en weekend med masser af holdånd, spændende dressur og stærke præstationer fra nogle af landets dygtigste ponyryttere.

Frederikshavn Rideklub har gennem en lang årrække været vært for mesterskabet, som år efter år samler stor opbakning fra både ryttere, klubber og publikum. Stævnet er kendt for sin særlige holdstemning, hvor samarbejde og sammenhold er lige så vigtigt som de individuelle præstationer på banen.

For mange ponyryttere er Agria DRF Mesterskab for ponyhold et af sæsonens helt store mål, og med 19 tilmeldte hold er der lagt op til endnu en spændende udgave af det traditionsrige mesterskab i det nordjyske.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Den nordjyske klub gør altid meget ud af stævnet, som bliver en fest for de deltagende, der foruden kampen om medaljer kan se frem til hyggeligt samvær på tværs af holdene. 

Se startlister her.

 

Annika Knudsen Lorentsen

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Annika Knudsen Lorentsen